seo

SEO Şirketleri ve Vaatleri

Her köşe başından bir SEO uzmanının çıktığı günümüzde, ticari ya da bireysel amaçlar fark etmeksizin tüm site sahiplerinin muhakkak önemsemesi gereken bu konuda yüzlerce gerçek ve tüzel kişi yardım elini uzatmayı teklif ediyor. Son yıllarda sayısı görmezden gelinemeyecek kadar artan SEO şirketleri arasında birkaç hafta içinde istenen Google sorgularında zirveye oturmayı vaat edenler dahi bulunuyor. Uzun soluklu, doğal ve istikrarlı bir çalışma temposuna girmek yerine adeta “şapkadan tavşan çıkarmayı” vaat eden bazı SEO şirketleri, az ya da çok konuyla ilgilenenlere hızlı sonuç verecek hizmetler sunuyor veya sunduğunu iddia ediyor. Referans, güvenilirlik, şeffaflık, uzmanlık, analiz, projelendirme, takip ve güncelleme gibi SEO odaklı hizmetler sunan şirketler için hizmet kalitesinin göstergesi olan konuların tamamı; herkesin SEO hizmetleri almadan önce bilhassa sorgulaması gereken unsurlardır. Zira doğallıktan uzaklaştıkça yarardan çok zarar verme potansiyeline sahip olan optimizasyon çalışmaları, her an patlamaya hazır pimi çekilmiş bir bomba misali vaatlerin hayal kırıklığına dönüşmesine neden olabilir.

SEO konusunda yardım teklife eden şirketin müşterilerine sunduğu hizmetlerin neler olduğunu tam manasıyla açıklamadan yalnızca boş vaatlerde bulunması ve bu vaatlerin cazibesine de inanmak, dijital dünyada bir başarı hikayesi olmayı beklerken tam tersten esen rüzgar sebebiyle hikayenin bir trajediye dönüşmesiyle sonuçlanabilir. Firmaların milyar dolarların döndüğü sanal dünyada beklediği kazancı elde edebilmesi için faaliyet gösterdiği sektörde kapsamlı anahtar kelime incelemeleri yapabilen, rakiplerin SEO odaklı çalışmalarını analiz edebilen, firmanın ticari hedeflerine ulaşmasını sağlayacak doğru rotayı çizebilen ve uzman ekibiyle bu hedefe ulaşılması için profesyonel hizmetler geliştirebilen bir firmayı seçmesi gerekir. Ticari faaliyetlerin yürütüldüğü sitelerin tamamına aynı çalışmaları sunmak rasyonel anlamda beklenen faydanın sağlanmasına yardımcı olmazken, çalışmalara firmanın hedef kitlesini tespit etmek ve bu müşteri kesiminin arama alışkanlıklarını tanımlayarak başlamak doğru seçim olacaktır. Bu da ancak hizmet alınan SEO şirketinin uzmanlığı ve deneyimi doğrultusunda mümkün olabilir. Ayrıca aynı sektörde faaliyet gösteren ve birbirinin rakibi olan birkaç firmanın tamamına SEO hizmetleri sunan ya da sunduğunu iddia eden gerçek ve tüzel kişilerden de özellikle uzak durmaya dikkat edilmelidir.

Firma sahiplerinin büyük beklentiler içine girerek çalıştığı şirketler, popüler bir veya birkaç yüksek arama hacmine sahip olan kelimede beklenen yükselmenin sağlanması için mutlaka uzun soluklu ve doğal bir çalışma yöntemi benimsemelidir. Doğrudan en yüksek arama hacmine sahip olan tek bir kelime yükselmeyi vaat eden bu doğrultuda çalışmalar yapmaya başlayan bir SEO şirketi akıntıya karşı kürek çeker ve aylar geçmesine karşın olduğu yerde kalmaya devam eder veya akıntının gücüne yenik düşerek daha da gerilere düşer. SEO çalışmalarının hiçbiri kişilerin tekelinde olmadığından, hizmet alınan firmanın sağlayacağı faydanın her zaman rakip firmaların çalışmalarıyla da orantılı olduğu unutulmamalıdır. Bu sebepten ötürü istenen yükselmenin sağlanması için doğrudan herhangi bir fayda sağlamayacak ezbere yapılan çalışmalara başlamadan önce rakip firmaların SEO anlamında ne tür çalışmalar yürüttüğünün incelenmesi ve bu doğrultuda firma sahibinin hedefine ulaşmasını sağlamak için yürütülecek çalışmanın içeriği belirlenmelidir. İstenen kelimelerde yapılan arama sonuçlarında uzun zamandır oldukça kapsamlı ve istikrarlı adımlarla SEO odaklı çalışmalar yürüten bir firmanın üzerine çıkmak, basit ve yetersiz çalışmalarla mümkün olmayacaktır.

SEO hiçbir zaman tek noktadan bakılan ve tek bir tarafa odaklanarak yürütülen çalışmalarla mutlak başarı sağlanan bir kavram olmamıştır. Bu doğrultuda firma sahiplerinin istenen başarıyı elde etmesi ve bu başarının da daimi olması için vizyon sahibi, geniş bir perspektife sahip olan, rasyonel ve “ne yaptığının farkında olan” bir SEO şirketiyle çalışması gerekir. Nasıl ki doğru altyapı olmadan yüksek hızlı bir internet bağlantısına sahip olmak mümkün değilse, doğru ön çalışmalar yapılmadan yani SEO altyapısı yapılandırılmadan firma sahiplerinin hedeflerine ulaşması da mümkün değildir. 

Kaynak: https://tamseo.com

Kapak görseli Stephen Phillips – Hostreviews.co.uk

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

1 Yorum
  1. Ali
    13 Şubat 2021 - 00:12
    Cevapla