Seo

Seocu Geldi Hanım

Abilerim ablalarım, abe bi wiki tanıtımı alın be, gel ablam gel sana 5 tl olur 50 blogda tanıtım, abim nereye gidiyon abe sana da hediye vereyim imlemeyi.

Böyle bir giriş yaparak sanırım yeterince tiye almış oldum sözde seocuları. Ama daha bu yetmez diyerek baya bir eleştiri yapacağım. Gardınızı alın sözde seocu kardeşlerim.

Yahu arkadaş forumlara bakıyorum da önüne gelen wiki tanıtımı şu kadar, bilmem kaç imleme bu kadar diye konu açıyor. Amaçları hizmet vermekten ziyade para olan bu insanları gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum. Alıyorlar bir tane program kuruyorlar otomatiğe, bütün işi program yapıyor. Sonra da seocuyum diye ortalıkta geziniyorlar. Tamam bir şey yapıyorsun güzel kardeşim ama artık senin yaptığın işi herkes yapabiliyor yahu. Bir özelliğin kalmadı. Gerçekten bu tarz işlerin bir popüleritesi yok artık bence.

Seo nedir sorusuna herkes arama motoru optimizasyonu der. Evet Türkçe açılımı o peki tam anlamını kavrayabilen kaç kişi var sorarım. Seo bana göre üç sorudan ibaret. Neyi ne zaman ve nasıl yapabileceğini bilmek. Şöyle baktığımda da bunu kavrayan insan oldukça sayılı bu sektörde. Dediğim gibi üç beş şey öğrenen seocuyum diye cirit atıyor ortalıkta. Aslında o kadar zor bir şey değil bu iş bana göre. Kafanızı birkaç ay bu işe yorsanız öğrenirsiniz. En azından dışarıdan parayla hizmet almak yerine kendi kendinizin seocusu olursunuz. Amma velakin sözde seocular gibi imlemedir, wikidir, forumlarda tanıtımdır boş işler bunlar. Neden boş işler peki? Bunları yapmayacak mıyız? Dedim ya neyi ne zaman ve nasıl yapabileceğimizi bilmekte bitiyor iş. Onlarca kişiyle çalışıyorum ve bu işi yapan tanıdıklarım da var. Gerçekten hakkıyla yapan nadir insanlar. Adamlar bastırıyor parayı alıyorlar bloglardan reklam ve tanıtım yazılarını. Yapılacak ne varsa yapıyorlar. Öyle basit işlerle uğraşmıyorlar yani. Eğer ki bu işi yapacaksanız zaten para şart. Aylık yüklü bir mebla yatırmalısınız ki getirisi olsun. Getirisinden kastım ise Google’da üst sıralarda olmak.

Bazıları da yok mu gerçekten gülmekten öldürüyor beni. Neymiş efendim kelimenizde kafada çıkma garantisi veriyoruz, neymiş efendim şu kadar süre kafada çıkacaksınız, neymiş efendim şu kadar backlink kassak tamamdır. Yahu arkadaş bu işte kesinlikle garanti olmaz bir, ne kadar süre nerede kalacağınızı bilemezsiniz iki, sadece backlink kasarak seo yaptığını sanan insanlar bir halt bilmiyorlardır üç. Kimisi de şunu der “seo çalışmamızdan sonra bir dahaki Google güncellemesinde pr X alacaksınız”. Sanırsın ki Google’da çalışıyor. Seo sadece pr demek olsaydı, ohooo…

Şu devirde sözde seocular bir site açıyor, birkaç da yolunacak kaz buluyor. Sonra çıkıyor ben şunu yaptım ben bunu yaptım. Gerçekten merak ediyorum başarıları ne? Kafaya oynadıkları kelimenin aranma hacmi ne kadar acaba? Şunu da söyleyim bu işi hakkıyla yapan insanlar genelde firmalarda çalışmakta. Yani forumlardan, sağdan soldan iş almamakta. Şunu da unutmayın ki paranız yoksa seo işine hiç girişmeyin.

Birde çok güzel bir yazıya rastgeldim. Bu sözde seocularla ilgili. Okumanızı tavsiye ederim. Buyrun.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

14 Yorum
 1. Khaaos
  28 Ocak 2013 - 13:31
  Cevapla
 2. İbrahim
  28 Ocak 2013 - 13:48
  Cevapla
  • Usluer
   29 Ocak 2013 - 09:27
   Cevapla
 3. Enes İLHAN
  28 Ocak 2013 - 14:39
  Cevapla
 4. Tuncay
  28 Ocak 2013 - 16:27
  Cevapla
 5. Hasan Safa
  28 Ocak 2013 - 19:03
  Cevapla
 6. Burak İşci
  28 Ocak 2013 - 20:53
  Cevapla
 7. Ahmet ÖZALP
  30 Ocak 2013 - 13:49
  Cevapla
 8. Bilinmeyebilen
  1 Şubat 2013 - 16:06
  Cevapla
 9. yunus emre koç
  4 Şubat 2013 - 00:37
  Cevapla
 10. Süha Mete
  22 Ağustos 2013 - 14:08
  Cevapla
  • Usluer
   22 Ağustos 2013 - 14:46
   Cevapla
   • Süha Mete
    22 Ağustos 2013 - 15:42
    Cevapla
 11. Mehmet Gümüş
  8 Ekim 2013 - 12:17
  Cevapla