SGK Hizmet Dökümü

Ssk, sigortalı olarak çalışan işçi kesimi için sosyal güvence sağlayan bir kurumdur. İşverenlerin kendileri adına sosyal güvence sağlayan kurum Bağ-kur, devlet memurları sosyal güvenceleri içinde, emekli sandığı kurumları ayrı ayrı çalışmalar yapmaktaydı. 2006 yılında çıkartılan 5502 sayılı SGK kanunu ile tüm sosyal güvence kurumları, tek bir çatı altında toplanmış ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) adı altında hizmet vermeye başlamıştır. Yeni sisteme göre, eski Ssk üyeleri, 4a, Bağ-kur üyeleri 4b, Emekli sandığı üyeleri de 4c olarak gruplandırılmıştır.2014 yılı kasım ayından sonra, tüm sosyal güvenlik bilgileri sorgulamaları e-devlet uygulaması üzerinden sorgulanmaya başlanılmıştır.

Sorgulama

Sgk hizmet dökümlerine ulaşabilmek, gerekli sorgulamaları yapabilmek için, e-devlet uygulamasını kullanıyor olmanız, giriş için gerekli şifreyi temin etmiş olmanız gereklidir. Bilgilerin daha güvenli olması, bilgi karışıklığının giderilmesi için, teknolojinin yeniliklerinden faydalanılmakta ve tüm hizmetler internet üzerinden, e-devlet uygulaması ile sağlanmaktadır. Önceden internet üzerinden çeşitli internet sayfaları aracılığı ile T.C kimlik numarası ile sorgulama yapılabilmekte, ancak güvenirlilik şüphesi oluşturmaktaydı. E-devlet uygulaması ile sgk kurumu tüm vatandaşların, tüm sosyal güvenlik bilgilerini listelemekte ve detaylı bir şekilde göstermektedir.

Hizmet Dökümü Nedir?

Birçok insan çeşitli mesleklerle uğraşmaktadır. İşçi kesimi sosyal güvencesini çalıştığı firmanın yatırdığı primler sayesinde, işverenler kendi hesaplarına yatırdıkları primler üzerinden, devlet memurları da yine devlet tarafından maaşlarından kesintiler yaparak yatırdığı primler üzerinden sosyal güvencelerini sağlamaktadırlar.

Sosyal Güvenlik Kurumu, bünyesinde toplanan tüm sosyal güvenceler ile ilgili hizmet dökümleri, bir araya toplanmıştır. İş değiştiren, işçi iken memur olan, ya da memurluktan işçi bölümüne geçiş yapanların çalışmış oldukları sürelere göre hizmet dökümleri ayrı ayrı yapılmakta, yeni uygulamalar ile bu hizmet dökümleri yapılan sorgulamada liste halinde gösterilmektedir. Hizmet dökümü, kişinin toplam çalıştığı gün sayısını, primlerini, emeklilik için çalışması gereken gün ve prim durumlarını gösteren dokümanlardır.

Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

Günümüzde hizmet dökümü almak isteyen kişiler, e-devlet uygulaması üzerinde birkaç adımda işlem yaparak alabilmektedirler. Bu adımlar, e-devlet sistemine kimlik doğrulama bilgileri ile giriş yapmanız, bu işlem için, ptt’den almış olduğunuz e-devlet şifrenizi veya e-imzanızı kullanarak yapabilirsiniz. E-devlet uygulamasını giriş yaptıktan sonra, Sgk sayfasında, Sgk Hizmet Dökümü bölümünde, 4a,4b, 4c bölümlerini ayrı ayrı inceleyebilir, hangi bölümde hizmetleriniz olduğunu, ne kadar çalışmanızın olduğunu görürsünüz. Açılan ekranda görülen bilgileri çıktı almak istiyorsanız çıktısını alabilirsiniz. Sgk hizmet dökümü almak istediğinizde internette karşınıza çeşitli siteler çıkabilir. Bu işlemler için sadece e-devlet uygulamasını kullanmak güvenlidir. Diğer sitelere hizmet dökümü almak için herhangi bir kişisel bilgi girmeyiniz. Ne kadar çalıştığınızı görmek, çalışmalarınız karşılığında primlerinizin tam olarak yatırılıp yatırılmadığınız görmek için sık sık sgk hizmet dökümü bilgilerinin kontrol edilmesi gereklidir.

Emeklilik Hesaplama

Tüm çalışanlar için sgk hizmet dökümleri büyük önem taşır. Çalışanlar yapmış oldukları sorgulamalar sonucu, sgk hizmet dökümlerine göre, ne zaman emekli olabileceklerini hesaplayabilmekte, ne kadar süre daha çalışmaları gerektiğini görebilmektedirler. İnsanlar mağdur olmamak için, işverenleri tarafından sigorta primlerinin yatırılıp yatırılmadığını görmek, primlerini takip edebilmek için, sık sık sorgulama yapmaları gereklidir.

Emeklilik işlemleri sıranda sorunlarla karşılaşmamak, mağdur olmamak için, kişisel bilgilerinizin doğruluğunu, çalışma günlerinizi kontrol ederek, yanlışlık varsa emeklilik öncesinde düzelttirmeniz avantajınıza olacaktır. Sgk hizmet dökümü ile ilgili sorgulamaları, bilgisayar ve cep telefonu gibi internet erişimi olan her yerden yapabilirsiniz. Yapılacak sorgulamaların, devletin resmi kurumları üzerinden yapılması güvenlik açısından önemlidir.

https://www.ssk.biz.tr/sgk-hizmet-dokumu/

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?