Sıralama Takibi

Sıralama Takibi Yapmanızı Sağlayan En İyi 3 SEO Aracı

Arama motorları için sıralama takibi yapmanızı sağlayan SEO araçları, web sitesi sahibi olan herkesin kullanması gereken önemli araçlardır. Sonuçta, arama motorları sıralaması düzenli olarak değişebildiğinden, sıralamayı manuel olarak kontrol etmek neredeyse imkansızdır. Aynı zamanda sıralama hakkında fikir sahibi olmak, web sitesini geliştirebilmek için oldukça önemlidir. O halde sıralama takibi yapmanızı sağlayan en iyi 3 SEO aracı ile tanışmanın çoktan vakti gelmiş olabilir.

Sıralama Takibi Yapmanızı Sağlayacak SEO Araçları Nedir ve Ne İşe Yarar?

SEO sıralama takipçileri, anahtar kelime araştırmanızın ve genel SEO stratejilerinizin performansını takip etmenize yardımcı olan araçlardır. Web sitenizi geliştirebilmek için kimi işlemlere başvurmak yeterli değildir aynı zamanda bunların etkilerinin de takip edilebilmesi gerekir.

Sıralama takipçilerinin en önemli işlevlerinden biri Google sıralamalarınızı takip etmek ve izlemektir. Bu araçlar, web sitenizin arama motorundaki düşüşlerini ve yükselişlerini izlemek için yararlıdır. Bu araçlar, düşüşünün arkasındaki nedeni teşhis etmenize yardımcı olacaktır. Sıralama düşüşlerinin nedenleri ise şunlardan biri olabilir:

  • Web sitesindeki teknik hatalar
  • Web sitesini sıralamada geride bırakan rakipler
  • Arama motorlarından alınan cezalar

Sebep ne olursa olsun, sıralamalarınızı kurtarmak ve yükseltmek istiyorsanız, öncelikle sıralamalarınızı izlemek gerekmektedir.

En iyi SEO araçlarından birine yatırım yapmanızın bir başka nedeni de rakip analizi yaparken de oldukça faydalı olmalarıdır.

Sıralama takibi yapmanızı sağlayan araçlar, rakiplerinizin hangi anahtar kelimeler için Google’da sıralandığını bilmenize yardımcı olur. Ayrıca bu araçlar, rakiplerinizin gözden kaçırdıkları şeyler hakkında da size fikir verirler. Bu da anahtar kelime seçiminizle ilgili veriye dayalı kararlar vermenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, rakiplerinizden daha iyi performans gösterme olasılığı olan SEO stratejileri oluşturmanıza da olanak tanır.

Sıralama Takibi Yapmanızı Sağlayacak En Başarılı SEO Araçları

Daha iyi bir Google sıralaması edinmeniz ve stratejilerinizi geliştirebilmeniz için kullanabileceğiniz en iyi SEO araçlarını sizler için derledik.

Dopinger Sıra Bulucu

Dopinger Sıra Bulucu, listenin en dikkat çekici SEO aracıdır. Her şeyden önce Dopinger Sıra Bulucu ile hiçbir ücret ödemeden sıralamalarınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Dopinger Sıra Bulucu ile ayrıca şu verileri de ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz:

  • Arama motorlarındaki mevcut konumlarınızı
  • Sıralamanızı etkileyen en değerli sayfalarınızı
  • Anahtar kelime rekabet zorluk derecisini
  • Anahtar kelime aranma hacmini

Gün, ay ve yıl olarak güncellenen verileri sunan Dopinger Sıra Bulucu, hızlı bir şekilde Google’daki etkinizi anlamanıza olanak tanımaktadır. Türkiye’nin en iyi sıralama takibi yapmayı sağlayan SEO aracı olan Dopinger Sıra Bulucu ile hemen tanışabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

MonsterInsights

MonsterInsights, kullanımı çok kolay bir araç olduğu ve doğrudan WordPress’e uyumlu olduğu için en sık tercih edilen SEO araçlarından biridir. Ayrıca WordPress’te Google Analytics’i kolayca kurmanıza olanak tanır. Bunun en iyi tarafı, ihtiyacınız olan tüm verileri doğrudan WordPress panonuzdan görüntülemenize olanak sağlamasıdır.

MonsterInsights ile web sitenizin en iyi 50 Google arama terimini görmek için Google Arama Konsolu raporunuzu da görüntüleyebilirsiniz. Pano ayrıca size her bir terim için geçerli olan ortalama sıralamayı gösterir.

MonsterInsights, her bir anahtar kelime için ortalama konumu göstermenin yanı sıra;

  • Tıklama sayısı,
  • Ek göstergeler,
  • Tıklama oranı (TO) gibi daha ayrıntılı SEO verilerini de sunmaktadır.

Bunların tümü, içeriğinizi optimize etmenize ve sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olacak değerli verilerdir. MonsterInsights’ı yalnızca arama sıralamalarını yükseltmek için değil, aynı zamanda yüksek sıralamada olan ancak tıklama oranları düşük olan sayfaları kontrol etmek için de kullanabilirsiniz. Bu tür sayfaları keşfettiğinizde, onları tanılayabilir ve iyi dönüştürülememelerine neden olan sorunları giderebilirsiniz.

Semrush

Semrush’ın bir SEO aracı olarak öne çıkmasının nedeni, çok yönlü bir SEO aracı olmasıdır. Piyasadaki en iyi SEO sıralama izleyicilerinden biri olarak da tanınmaktadır. Ayrıca öne çıkan snippet’ler, bilgi paneli veya Google site bağlantıları gibi SERP özelliklerine ulaşan arama terimlerini de gösterir.

Semrush’ın SERP izleme araçları ile aramada nasıl bir performans gösterdiğinizi kolayca anlayabilirsiniz. Bu araç sayesinde, anahtar kelimelerinizden kaçının ilk 3, 10, 20 ve 100 konumda olduğunu görebilirsiniz. Araç size yalnızca arama sıralamalarını göstermekle kalmaz, aynı zamanda zaman içindeki sıralama dağılımınız hakkında da fikir verir.

Tüm bunların yanında anahtar kelime sıralamalarınızı izlemenin ve izlemenin yanı sıra, aynı şeyi rakiplerinizin anahtar kelimeleri için yapmanıza da olanak tanır. Bu işlem de SEO performansınızı karşılaştırmayı sağlamaktadır.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?