Kitap

Siz Kitaplara Gitmeyin Kitaplar Size Gelsin

Henüz yeni yeni kitap okuma alışkanlığı kazanmış biri olarak sizlere e-ticaret sektöründe kitap alışverişinin velinimetlerinden bahsetmek istiyorum bu yazımda. Yeni yeni kitap okuma alışkanlığı kazandığımı belirtiyorum çünkü internet üzerinden kitap alışverişi yapmamış olsaydım şuan kitap okumak yerine yine eskisi gibi boş işlerle uğraşıyor olabilirdim.

Öncelikle e-ticaret sektöründe kitap alışverişi benim ne işime yaradı, buna kısaca değinmek istiyorum. Ben daha önce kitaplara elini sürmeyen, son bir aydır sürekli kitap okuyan biriyim. Sanırım son okuduğum kitap bir ayda bitirdiğim dördüncü kitaptı. Bu sayı kimilerine göre az olabilir fakat benim gibi biri için inanın çok iyi. Hatta şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki bir kitabı okurken okuduğum kitabı bir an önce bitirip sonraki okuyacağım kitabın içeriğini aşırı derecede merak eder oldum. Bu şekilde kitap okuma alışkanlığı kazanmamın en büyük sebebi kitap almadan önce uzun bir araştırma yapıp, ilgi duyduğum kitapları almam ve kitapların ayağıma kadar geliyor olması. Üşengeç bir adam olduğumdan sadece kitap almak için çarşıya çıkmayacağımı biliyorum. Hal böyle olunca benim kitaplara değil kitapların benim ayağıma gelmesi lazımdı. İnternetten biraz araştırma yaparak bu iş için en doğru yerin Kitapyurdu olduğuna karar verdim.

Kitapyurdu Logo

Kitapyurdu gerçekten bu alanda başı çeken sitelerden biri. D&R ve İdefix gibi diğer siteler nedense çok sıcak gelmedi bana. Sanırım bunun en büyük sebeplerinden biri de Kitapyurdu’nun o eski, eski olmasına rağmen kendisine bağlayan arayüzü. Yazının ilerleyen bölümlerinde bundan da bahsedeceğim.

Ben Kitapyurdu’nun yeni müşterilerinden olduğum için Kitapyurdu üzerinden sürekli alışveriş yapan ve severek takip ettiğim Fatih Ekrem Bahadır hocama şöyle bir soru yönelttim; kitapçıya gidip kitap almakla Kitapyurdu üzerinden alışveriş yapmanın avantajları nedir? (Bu arada Fatih hocamın okumuş olduğu kitapları yorumladığı Farkındasınız Kafe.in bloguna da göz atmanızı öneririm.) Kendisi sağolsun beni kırmadı ve maddeler halinde bu avantajları sıraladı. Şimdi bu maddeleri başlıklar halinde inceleyelim.

Daha Ucuza Alışveriş

İnternet üzerinden alınan birçok ürün gibi kitapları da normal fiyatından daha ucuza almanız mümkün. Özellikle Kitapyurdu’nun yapmış olduğu kişiye özel indirimin fazlaca kitap aldığınızda hatrı sayılır şekilde olduğunu görüyorsunuz. Arka arkaya iki ay kitap aldığınızda sonraki alışverişlerinizde her kitap için yüzde beş indirim sağlıyor.

Alışveriş Yap Puan Kazan

Yaptığınız alışverişlerinizde indirimin yanında puan kazanmış da oluyorsunuz. Kazanmış olduğunuz puanlar kitabın fiyatına göre değişiyor.

Yorum Yap Puan Kazan

Kitapyurdu’nu bu konuda tebrik etmek istiyorum. Sadece alışveriş yapanlara değil yorum yapanlara da puan kazandırıyor. Bu sayede yorum yapmayı teşvik ediyor.

Puanlarla Kitap, Ayraç, Anahtarlık, T-Shirt, Kupa Al

Kazanmış olduğunuz puanları süs olsun diye kazanmıyorsunuz tabiki. Bu puanlarla Kitapyurdu üzerinden kitap alabiliyorsunuz. Bunun yanında anahtarlık, çanta gibi Kitapyurdu’na özel ürünleri de puanlarınız ile alabiliyorsunuz.

Sitedeki Yorumlarla Kitap Seç

Bu madde benim ve birçok okuyucu için oldukça önemli aslında. Yazının başında da dediğim gibi ilgi alanıma göre kitap seçtiğim için bu seçimlerin büyük bölümünü kitaplara yapılan yorumlar sayesinde yapıyorum. İnternet üzerindeki diğer kitap sitelerinde bu duruma Kitapyurdu kadar önem verilmiyor gördüğüm kadarıyla. Ama Kitapyurdu’nda hemen hemen her kitaba yorum yapıldığını görürsünüz. Yapılan yorumlarda o kitabı alıp almamanızda büyük rol oynuyor.

Merak Ettiğin Kitapların İlk 10 Sayfasını Oku

Kitapyurdu’nu diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerinden biri. Bir kitabı almak istiyorsunuz, araştırdınız, hoşunuza gitti, ilk birkaç sayfayı okuyabilseydim keşke dediğinizde Kitapyurdu bu çağrınıza yetişiyor işte. Kitapların ilk 10 sayfasını okuyabiliyorsunuz. D&R ve İdefix’te böyle bir şey göremedim.

İmzalı Kitap İmkanı

Kitapyurdu’nun bazı zamanlarda yapmış olduğu imzalı kitap kampanyalarını yakalayabilirseniz çok şanslısınız. Ünlü yazarların kitaplarını ekstra ücret ödemeden imzalı bir şekilde satın alabiliyorsunuz. Tabi bu ne yazık ki her zaman için geçerli olmuyor.

Kredi Kartına Taksit

Yüklü miktarda kitap alacaksınız diyelim. Fakat kitapların fiyatı fazla tuttu ve peşin ödemek istemiyorsunuz. Kitapyurdu bu noktada kredi kartınıza peşin fiyatına taksit yaparak sizi yükten kurtarmış oluyor. Birçok kitapçıda taksit imkanı yok malesef.

Kargo Bedava

İşte en güzel madde bu. Kitap alışverişlerimi internet üzerinden değilde elden yapmak istersem çarşıya çıkmak gerekecek. Sadece kitap almak için de çarşıya çıkmayacak kadar da üşengeç bir insanım. Hem oturduğum yerden alışverişimi yapıyorum hem de ayağıma kadar gelen kitaplar için kargo ücreti ödemiyorum. (Kitapyurdu’nda 10 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücreti 1 TL, 20 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz.) Şuana kadar verdiğim siparişler de en geç 2 iş günü içerisinde elime ulaştı. Ben buradan kitap aldım ama bir hafta sonra elime ulaşırsa ne olacak diye bir soru aklınızda kalmasın.

Bu saydıklarımın yanında Kitapyurdu’nun müşterilerini hoşnut etmek için yapmış olduğu bir şey daha var. O da almış olduğunu kitapların yanında ayraç yollaması. Sağolsunlar bir tane ile de yetinmeyip beşer onar tane ayraç koyuyorlar.

Kitapyurdu Ayraç

Özellikle en sağdaki Kebikeç Duası olan ayraç diğerlerine göre hem farklı hem daha hoş. Müşterilerini nasıl mutlu edeceklerini bu konuda iyi biliyor Kitapyurdu.

Aynı zamanda Kitapyurdu’nun mobil uygulaması üzerinden de kitapları incelemeniz ve sipariş vermeniz mümkün. Ama geliştirilmesi gerektiğini de belirteyim.

Eksileri

Şimdiye kadar Kitapyurdu’nun artılarından bahsettik. Bunlarından yanında en büyük eksisi olan arayüzden bahsetmezsek eğer doğru olmaz diye düşünüyorum. Neredeyse bu sektörde tekel olma konumundaki en büyük sitelerden biri olan Kitapyurdu’nun her ne kadar sade bir arayüzü olsa da eski moda bir arayüz kullanmalarını pek doğru bulmuyorum açıkçası. Fakat beta olarak yayınladıkları arayüz bir nebze olsun şuankine göre iyi diyebilirim. Tabi beta olduğu için bir takım sorunlar mevcut. Umarım zamanla bu sorunlar da çözülüp Kitapyurdu yeni arayüzüne kavuşacaktır.

Arayüz dışında başka da bir eksisi olduğunu düşünmüyorum. Fakat sizin görüpte benim göremediğim eksiler varsa ve bunları da belirtirseniz sevinirim.

Yukarıdaki kitaplar da son 1 ayda Kitapyurdu üzerinden satın almış olduğum kitaplar. Daha elimdeki kitaplar bitmeden yeni kitaplar almaya başladım.

Cümleten iyi okumalar.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

8 Yorum
 1. Metin Bıyık
  13 Ekim 2014 - 13:38
  Cevapla
  • Usluer
   13 Ekim 2014 - 14:18
   Cevapla
   • Engin
    25 Kasım 2014 - 15:34
    Cevapla
 2. Kerim Potuk
  13 Ekim 2014 - 15:35
  Cevapla
 3. Mehmet CABAR
  13 Ekim 2014 - 23:45
  Cevapla
 4. sabir yeşil
  29 Ekim 2014 - 15:14
  Cevapla
 5. İrfan
  31 Temmuz 2015 - 16:01
  Cevapla
 6. murat hızlı
  29 Ekim 2015 - 18:25
  Cevapla