Soma

Soma

Geçtiğimiz günlerde Soma’da yaşanan faciadan sonra ülkecek büyük bir üzüntü yaşıyoruz. Gelen ölüm haberleri, yaşanan olaylar günden güne daha da fazla üzüyor insanı.

Üzülmemiz gereken, hatta utanmamız gereken bir şey daha var, insanlığımız. İnsanlık denen kavramı resmen buruşturup çöpe atmışız. Yüzlerce kişi hayatını kaybetmiş ve biz hala bir olamıyorsak tüküreyim böyle işe. Hala siyasi çıkarlarmızın peşinde birbirimize nefret kusuyoruz. Yok bu parti şöle yaptı, yok şu cemaat onu yaptı, yok bu bunu yaptı. Ayıptır, günahtır. Oturup bir insanlığınızı gözden geçirin.

Eğer Soma’daki madende yaşam odaları yoksa, eksikliklere rağmen oraya çalışma izni verilmişse, ihmal sözkonusuysa buna sebep olanlar cezasını çeksin. Kimse aksini iddia etmiyor. Yalnız yapılan provokasyonlar yüzünden bunlar unutuluyor. Gezi olaylarında provokasyon yapanlar şimdi de Soma’ya gidip halkı kışkırtıyor. Provokatörler sağı solu talan ediyor. Siyasiler birbirlerine çamur atıyor. Medya desen ayrı bir noktada zaten.

Müslüman olup da bu olaya kader değil diyenleri gördüm birde. Müslümanım diyen bir insan bu olaya kader değil derse büyük gaflete düşer. Bakın ihmal ayrıdır kader ayrı. Burada kimseye din dersi verecek değilim ki haddime de değil. Ama İman’ın şartlarında der ki; kader, hayır ve şer Allah’tandır. Allah’ın olmasını istediği şey kesinlikle olur, olmamasını istediği şey kesinlikle olmaz. Biz Müslüman olarak buna İman etmek zorundayız. Aman ha gaflete düşmeyelim. Bu üzücü olayın sorumluları burada cezasını çekmese bile Allah katında zaten çekecek. Tabi bu demek değil ki işin ucunu bırakalım. Yukarıda da dediğim gibi inşallah sorumluluları bulunup cezasını çeker.

Son bir şey söyleyip yazımı sonlandırmak istiyorum. Bu üzücü olaydan sonra yeni neslin Soma’ya destek mesajlarını gördükten sonra durumumuzun çok vahim olduğunu anladım. Buraya bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız. Madenden çıkarılıp ambulansan bindirilirken “Çizmelerimi çıkarayım mı, sedye kirlenmesin.” diyen abimizi, “Abi Mahmut çıkmadı! Beni bırakın onu alın abi. Onun karısı hamile.” diyen abimizi ve daha nicelerini gördükten sonra ben utanıyorum kendimdem. Bu arkadaşlar ise göğüslerine Soma yazarak sözde onların yanında olduklarını gösteriyorlar. Allah bunlar gibi insanlara hidayet nasip etsin.

Allah Soma’da hayatını kaybedenlere rahmet eylesin, ülkecek başımız sağolsun.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

4 Yorum
 1. yemre
  18 Mayıs 2014 - 13:29
  Cevapla
 2. Mustafa Türk
  18 Mayıs 2014 - 16:11
  Cevapla
 3. Hakan
  19 Mayıs 2014 - 17:31
  Cevapla
 4. Yener Kayahan
  7 Haziran 2014 - 21:26
  Cevapla