Sorulara Cevap – Sorulu Mim

Evet gördüğüm ikinci yaygın mim vakasında tekrar birlikteyiz. Mim ne demektir, ne işe yarar, yenilir mi, içilir mi… Bu fasla hiç girmiyorum. Bilen biliyordur, bilmeyenler araştırsın artık canım.

Bu mimi kim başlattı bilmiyorum. Google’da bir arayım dedim de ucu bucağı gözükmüyor gibi. Ama beni mimleyen insan Tahsin, ondan adım gibi eminim yani. Mimin içeriği şu, 5 soru var ve siz bu sorulara cevap veriyorsunuz. Hadi o zaman ilk sorudan başlayalım.

Mantığın mı yoksa duyguların mı ön plandadır?

Genelde hatta çoğunlukla mantığımla hareket etmeye çalışırım. Çünkü insan duyguları ile hareket edecek olursa genellikle yanılgıya düşer. Fakat bazen öyle anlar vardır mantık ne unutursunuz. Duygularınız yönetir sizi.

İnsanlar niye mutlu değiller? Niye gözlerinin önündeki mutlulukları görmüyor ve şükretmesini bilmiyorlar?

İnsanlar mutlu olmamak için bahane arıyorlar bence. Bazen Pollyannacılık oynamak gerekiyor diye düşünüyorum. Tabi bunu da abartmamak gerekiyor. Şöyle bir etrafıma bakıyordum da mutlu olmamız gereken onlarca sebep var ki. İyice kör etmişiz gözlerimizi. Şükretmek mevzusuna gelince de en basitinden insan yaşadığına bile şükretmeli diye düşünüyorum ben. İnsanlar bu hayatın bir sınav olduğunu unutuyorlar ve dünya telaşesi içinde yok olup gidiyorlar. Hal böyle olunca şükretmeyi de bilmiyorlar.

Çok para harcayıp keşke almasaydım ya da harcamasaydım dediğin bir şey var mı?

Sigara… Keşke hiç başlamasaydım diyorum. Geçen gün sigaraya harcadığım parayı bir hesap edeyim dedim de akıllara zarar.

Haklı olduğun bir konuda kendini savunur musun? Yoksa susmak adalet mi dersin?

Haklı olduğum bir konuda susmam adaletsizlik olur diye düşünüyorum. Hangi konuda olursa olsun insan hakkını aramalı. Aramazsa zaten bu adaletsizlik olur.

Tok gözlü müsün? Yoksa her şeyim olsun diyenlerden misin?

Her şeyim olsun diyen biri olmadım hiç. Cebimde 700 liralık telefon varsa eğer ihtiyacım doğrultusunda almışımdır. Sahip olduğum şeyler ihtiyaçlarımı karşılasın yeter, fazlasında gözüm yok.

Bir mimin daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Birçok kişi bu mimden nasibini almış. O yüzden ben de bir kişiyi mimleyeceğim, o da Yunus Emre kardeşim. Tabi bu mimi cevaplamak isteyenlere kapımız her zaman açık. Neden ben mimlenmedim diye üzülmesinler. :) Başka mimlerde görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

4 Yorum
 1. Mesut Dursun
  22 Aralık 2012 - 20:21
  Cevapla
 2. TahsinSUNGUR
  22 Aralık 2012 - 21:08
  Cevapla
 3. Nurçin
  23 Aralık 2012 - 19:44
  Cevapla
  • Usluer
   23 Aralık 2012 - 21:28
   Cevapla