Sosyal Medya Uzmanı Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

Sosyal Medya Uzmanı olmak isteyen kişilerin sayısının bir hayli fazla olduğunu söyleyebiliriz. Ama bu kişilerin çoğu Sosyal Medya Uzmanlığını arama motorundan görsel seçmek, “kampanyamız bu” ya da “iyi seneler” gibi paylaşımlarda bulunmak zannediyor. Sosyal Medya Uzmanı olmak isteyenlere bu isimle eğitim veren 4 yıllık lisans programları olmadığı için, bu mesleği seçmek isteyen kişilerin çoğu kulaktan dolma bilgilerle yapılan işin sadece birkaç paylaşımda bulunmak olduğunu zannediyor. Oysa Sosyal Medya Uzmanı kartvizitine sahip olan kişiler, çok daha donanımlı kişilerdir ve önemli görevler üstlenirler.

Şimdiye kadar sosyal medya uzmanı olarak lanse edilen kişilerin çoğu aslında sıradan bir Facebook kullanıcısı olmaktan öteye geçemeyen kişilerdi. Akademisyen unvanı taşısalar bile aslında firmaların Sosyal Medya Stratejilerini şekillendirmeye yetecek kadar pratik bilgileri hatta teorik bilgileri yoktu. Firmaların Kurumsal İletişim Müdürleri veya benzer pozisyonlarda olan kişiler bu işten anladıklarını söylüyorlardı ama bu doğru değildi. Yapılan işin sadece kurum sosyal medya hesaplarından paylaşım yapılması olduğunu sanan bu kişilerin yerine herhangi bir aile bireyi ya da yakın bir dost da aynı görevi üstlenebilirdi. Ki birçok firmada, özellikle aile şirketlerinde bu örnekleri görüyoruz.

Ama bu şekilde görev yapan kişiler reklam, pazarlama, iletişim ve medya gibi süreçlerden habersiz olan kişilerdi. Dolayısıyla yaptıkları işlerin çoğu hedeflerine ulaşmaktan ziyade firmaya, markaya ya da ürüne zarar veriyordu. Dolayısıyla işletmelerin birçoğunun sosyal medya hesaplarından uzak durmalarına ya da etkili biçimde kullanamamalarına sebep oluyorlardı. Ortam son birkaç yılda değişti ve üniversitelerin “yeni medya” gibi bölümlerinde ve bazı özel kurumlarda Sosyal Medya Uzmanı olmak isteyenlere piyasaya giriş yapabilmeleri için gerekli teknik ve teorik bilgilerin, altyapının verildiği eğitim programları devreye girdi. Bu bölümlerde eğitim alan / almak isteyen ve Sosyal Medya Uzmanlığı alanında kariyer yapmayı düşünen kişilere bazı tavsiyeler vereceğim.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal Medya Uzmanı, işletmelerin sosyal medya hesaplarından ve bu hesaplardaki aktivitelerden sorumlu olan kişi olarak kısaca tarif edilebilir.
En önemli özelliği, sahip olduğu teorik bilgiler ve edindiği tecrübeler /pratik bilgiler sayesinde yeterli fiziksel kanıta veya belirli bir teze sahip olmadan ve genellikle kısıtlı bir bütçeyi kullanarak firmaya maksimum fayda sağlamasıdır.

Sosyal Medya Uzmanının Görevleri

Firmalarda Sosyal Medya Uzmanı olarak çalışan kişilerin üstlendikleri görevler şunlardır:

 • Sosyal medya hesaplarını açmak ve belirlenen strateji doğrultusunda faaliyet göstermesini sağlamak,
 • Söz konusu stratejiyi belirlemek ya da belirlenmesine yardımcı olmak, firma yetkililerine bu konuda yapılan çalışmalar hakkında raporlamalar yapmak,
 • Stratejinin belirlenmesi öncesinde rakipleri ve sitelerini analiz etmek,
 • Yapılan çalışmalar ve belirlenen strateji doğrultusunda sosyal medya hesaplarında paylaşım yapmak, takipçilerin sayısını artırmaya çalışmak,
 • Paravan bloglar açmak, firmanızın, ürünlerinizin tanıtımını yapmak, bu blogların sosyal medya hesaplarıyla ve ana siteyle olan bağlantılarını düzenlemek,
 • Takipçileriniz ile sizin aranızdaki iletişimin sağlıklı ve verimli olmasını sağlamak için gerekli düzenlemeleri ve geliştirmeleri yapmak,
 • Webdeki yeni trendleri, kullanılan yeni cihazları ve yöntemleri takip etmek, bu gelişmelerden yararlanmak için gerekli olan düzenlemeleri / geliştirmeleri yapmak,
 • Marka ve ürünlerle ilgili kullanıcı deneyimlerini ve satın alma sonuçlarını takip etmek, bununla ilgili raporlamalar yapmak,
 • Firma web sitesindeki ve diğer mecralardaki bloglara içerik hazırlamak ve yayınlamak,
 • Firmayla ilgili sosyal medyada yayınlanan içerikleri ve bunlara karşı oluşan tepkileri takip etmek, uygun olmayan içerikler söz konusu olduğunda gerekli değişiklikleri ya da düzenlemeleri yapmak, gerekirse izlenimleri olumlu hale getirmek için yeni içerikler yayınlamak.

Sosyal Medya Uzmanı – Eğitim

Üstlendiği görevleri yerine getirmesi için algı yönetimi ve genel anlamda yönetim (psikolojik açıdan) uzmanlaşması gereken Sosyal Medya Uzmanı, ihtiyaç duyacağı diğer teorik bilgileri de edinmelidir. Dolayısıyla size vereceğim ilk tavsiyem, ihtiyaç duyacağınız teorik bilgileri almanızı sağlayan bir eğitim programına kaydolmanızdır.

Sosyal Medya Uzmanı sertifikası veren kuruluşlar ya da üniversitelerin “Yeni Medya” gibi lisans programları genellikle şu konulara yer vermektedirler:

 • İtibar yönetimi,
 • Marka yönetimi,
 • Yeni medya,
 • Sosyal medya ve sosyal ağ,
 • Dijital pazarlama,
 • Sosyal medyada PR stratejileri oluşturma ve geliştirme,
 • Kriz yönetimi,
 • Sosyal medya raporlama,
 • Viral pazarlama,
 • Satın alma sonuçları.

Bu konularda eğitim veren kuruluşlara ya da üniversitelere baş vurmadan önce kurumun eğitim kadrosunu ve ders programlarını, içeriğini incelemenizi tavsiye ederim. Çünkü bu mesleğin geleceğinin çok parlak olduğunu gören bazı kuruluşlar, akademisyen olsalar bile bu konularda yeterli bilgisi olmayan kişileri öğretim elemanı olarak görevlendirebilirler.

Örneğin dijital pazarlama konusunda eğitim veren kişi aslında o konuda yeterli bilgisi olmayan ama işletme, iktisat, muhasebe gibi alanlarda akademik geçmişi olan öğretim elemanları olabilir. Bu konular ilişkili olsa da “dijital pazarlama” ve diğer benzer konular tamamen farklı mecralardır, farklı dinamikleri vardır.

Sosyal Medya Uzmanı Olmak İsteyenlere Diğer Tavsiyelerim

Teknik konularda ve teorik konularda altyapınızı hazırladıktan sonra bunları pratiğe dönüştürmeye başlayabilirsiniz. Öncelikle şunu belirtmek gerekir, teorik bilgileri başka yollarla da edinebilirsiniz ama Sosyal Medya kullanıcısı olmadan Sosyal Medya Uzmanı olmak, bu mecranın dinamiklerini anlamak mümkün değildir. Dolayısıyla aktif bir sosyal medya kullanıcısı olmanızı tavsiye ederim. Çünkü sosyal medya uzmanının özellikleri arasında şunlar bulunur:

 • Sosyal medya platformlarını (facebook, instagram vs.) bilir, bunları rahatlıkla kullanabilir. Kullanıcı profilleri, ilgi gösterdikleri kampanyalar, reklamlar ve paylaşımlar konusunda bilgi sahibidir. Eğer bu konularda yeterli bilginiz olmadığını düşünüyorsanız, bu konular hakkında çalışma yapmadan önce Sosyal Medya Uzmanı kariyerinize başlamamanızı öneririm.
 • Açtığı hesaplara takipçi (follower) kazandırmayı ve beğeni (like) almayı bilir.
 • Kaliteli içerik üretmeyi ya da kaliteli içerik üreten kişilere ulaşmayı bilir. Yazı yazmayı öğrenmenizi (pratik yapmanızı), videolar vb. içerikler hazırlamayı, düzenlemeyi öğrenmenizi tavsiye ederim.
 • Çalıştığı firma, marka ve ürünler hakkında geniş bilgi sahibidir. İlgili konulardaki tüm soruları cevaplayabilir. Firma ve markaları, ürünleri hakkında önemli tüm bilgileri öğrenmenizi öneririm.
 • Sosyal medya camiasını tanır, etkinliklerine iştirak eder, sektördeki kişileri ve firmaları tanır.
 • Firma imajını zedeleme ihtimali yüksek olan (başta) siyasi konulara, din, spor ve halkın önemsediği, tabu haline getirdiği diğer konulara girmez, yorum yapmaz. Bu konular firmanın imajını zedeleyebilecek ya da takipçi sayısının azalmasına neden olabilecek konulardır. Dolayısıyla özellikle sosyal ortamlarda bu konulardan uzak durmanızı tavsiye edebilirim.
 • Firmanın ve sosyal medya hesabının takipçileriyle iletişim kurmayı bilir, güncel paylaşımlar yapar, takipçilerle sağlıklı ve güncel yolları kullanan iletişim yollarıyla samimi ilişkiler kurar, samimi ve doğal (görünümlü) paylaşımlar yapar. Hedef kitleniz, insan ilişkileri ve iletişim yöntemleri / dinamikleri konularında kendinizi geliştirmenizi öneririm.

Sonuç olarak Sosyal Medya Uzmanı olmak isteyen kişilerin eğitimli, insan ilişkileri ve reklam-pazarlama yöntemleri hakkında bilgili, Algı Yönetimi gibi konularda uzmanlık derecesinde bilgili ve tecrübeli kişiler olması gerekir. İzleyeceğiniz yöntem ne olursa olsun, bu konuların tamamında ve diğer teknik beceriler hakkında kendinizi geliştirmenizi öneririm.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?