Star Wars

Star Wars Tarihinin En İkonik Figürü: Darth Vader

Star Wars (Yıldız Savaşları) evreninin karanlık Sith Lordu Darth Vader hakkında hemen herkes bir şeyler duymuştur. Darth Vader sadece görünüşüyle bile çevresine korku salgılamayı başarmıştır. Baskın sesi, ürpertici nefesi, siyah maskesi bütün galakside tanınır. Ayrıca sahneye her girişinde impartorluk Marşı çalınır.

Darth Vader’in elleri robotik olduğu için Darth Sidious gibi Güç yıldırımı atamasa da Güç boğması ile rakiplerine göz dağı verir. Savaş esnasında düşmanlarının duygularına Güç yardımıyla sinsi bir şekilde müdahale eder.Bu gücünü özellikle Jedi(Ceday)’larla savaşırken onları kızdırmak için kullanmıştır. Jedi’lar sinirlenince daha kuvvetli olsa da nasıl kontrol edebileceklerini bilmedikleri için Vader’a karşı hiç bir şansları yoktur. Bu taktiği Bölüm 6’da Luke ile savaşırken kullanmıştır. Leia’dan bahseden Vader Luke’un gardını düşürmesini sağlamıştır. Lord Vader, zaten öfkesiyle istemeden de olsa eşi Padme Amidala’yı öldürmüş, Darth Vader olduğu meşhur sahnede de ortalığı ayağa kaldırmış, droidleri yok etmiştir. Aslında birebir ışın kılıcı düellolarında yenilmezliğini, çocukluğundan gelen harika pilotluğunu seri boyunca tecrübe etmiştik. Ancak son film Rogue One’da tam olarak gerçek bir Darth Vader sahnesi izleyebildik. Bu sahnede neler mi vardı? Üstün ışın kılıcı tekniği ile ışın tabancılarını savurmalar ve yansıtmalar , Güç Boğması, kaldırıp havaya atmalar… Aslında sahne başlamadan Vader’ın karanlıktan gelen nefesi bile korkunun hissedilmesi için yeterliydi. Tam anlamıyla düşmanlarına bir hakimiyet kuran Lord Vader’in galaksideki en korkulan karakterlerden biri olmuştur.

Geçmişi ve hikayesi de bir o kadar ilginçtir. Gerçek ismi olan Anakin Skywalker gibi çok yetenekli bir Jedi, iyi bir öğrenci ve bir aşıktan bir Sith Lorduna dönüşümü sinema tarihinin en keskin geçişlerinden biridir. İmparatorluk askerleri “Stormtrooper” ları Darth Vader’in yanında sürekli görülmesine rağmen aslında Vader’in onlara ihtiyaçları yoktur. Tek başına bir ordu olan Darth Vader’in öldüğünü görülse de enerjisi hala tüm evrende hissedilir.

Ayrıca C3P0 ve R2D2’nın yanında büyük bir Star Wars ikonu haline gelmiştir. Darth Vader bardağından, çantasına, anahtarlığından defterine bir çok çeşitli aksesuarlara karşılaşmak mümkündür. Ayrıca Cadılar Bayramında da Darth Vader kostümü giymek hem çocuklar hem de yetişkinler arasında son derece yaygındır.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?