Su Kaçağı Tespiti

Su Kaçağı Tespitinde Akustik Yöntemler

Su kaçağı tespitinde etkili bir yöntem olan dinleyerek su kaçağı tespiti (akustik yöntem) yöntemi ile oldukça başarılı neticeler alınabilmektedir. Sistemin ne şekilde çalıştığını ve nasıl dinleyerek su kaçağı tespiti yapıldığını şu şekilde detaylandırabiliriz…

Ses algısı yüksek bir kulaklık ve hassas bir dinleme mikrofonuna sahip olan bu yöntem, boruların içerisindeki su sesinin dinlenmesi ile elde edilen verilerden yola çıkılarak gerçekleştirilir. Su kaçağının olduğu düşünülen bölgede yapılan dinlemede ses frekans aralıklarının olduğu bölgeler analiz edilir. Ses frekansları yoğun olan bölge aynı zamanda kaçağın meydana geldiği bölgedir. Gözle görülmeyen, kılcal çatlak dediğimiz su kaçaklarının tespitinde oldukça etkili bir yöntem olmakla beraber, büyük alanlarda da kullanılabilmektedir. Akustik dinleme cihazları ile su kaçağı tespitleri kırmadan yapılabilmektedir. Ses aralıklarından yararlanılarak kaçağın tespitini yapmak uzmanlık ve tecrübe gerektiren bir iş olmakla beraber profesyonel olmayan kişilerin ellerinde başarı oranı düşmektedir.

Su Kaçağı Tespiti

Akustik yöntemler bahçe sulamalarında meydana gelen kaçakların tespitinde de kullanılmaktadır. Kullanılan cihaz dışarıdan gelen sesleri filtreleyebilme özelliğine sahiptir. Yani bölgesel algılama (odaklanma) yeteneği ile dışarıdan gelen sesleri etkisiz hale getirebilen bu yöntem büyük alanlardaki tesisatlarda kaçak tespitinde de kullanılmaktadır. Akustik yöntemle tespiti yapılan su kaçağı problemine noktasal bir müdahalede bulunularak kaçak kapatılır. Eski usul gözlem ve tahmine dayalı yöntemlerin yanında oldukça avantajlı ve ekonomik bir yöntem olan akustik yöntem evlerinizde herhangi bir yerin kırılmasına sebep olmayacağı gibi kısa süre içerisinde sorununun çözümlenmesi adına etkili bir yöntemdir burada dikkat edilmesi gereken ise firma seçiminde bu yöntemin kullanılıp kullanılmadığıdır.

Eski yöntemlerle yaptıracağınız su kaçağı tespiti işlemleri size maliyet ve zaman açısından külfet oluşturacak ve mağdur olmanızı neden olacaktır. Bu yüzden firma seçimlerinizde hangi firmanın hangi yöntemi ne şekilde kullandığı hakkında bilgi sahibi olmaya çalışın. Bu araştırma size ekonomik ve iş yükü açısından birçok avantajın kapısını aralamak için yeterli olacaktır.

Kaynak: http://www.sukacaginasilbulunur.com

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?