Şu Konuya Bir Açıklık Getirelim!

Merhaba arkadaşlar. Uzun süredir muzdarip olduğum bir konu hakkında bir şeyler karalamak istedim. Yazıp yazmamakta çok kararsız kaldım ama herkese tek tek yazmaktansa tek seferde buraya yazarım herkes burdan okur zaten.

Blogumu takip eden arkadaşların birçoğu Usluer adında bir tema sattığımı biliyordur. Yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 1 sene önce satmaya başlamıştım bu temayı ve en son 3. sürümünü satışa çıkardım. Uzun süredir de 3. sürümü satışta. Allah’a şükür de bu tema satışından gereksinimleri karşılayacak şekilde para kazandım. Şunu da belirtmek istiyorum ki satmakta olduğum tema Arthemia temasının düzenlenmiş hali. Usluer v3 olarak satışta. Hatta blogumda gördüğünüz şu anki tema bile Arthemia temasının düzenlenmiş hali.

Buraya kadar her şey çok normal. Gel gelelim ki bazı insanlar ben bu temanın satışını yaparken bir ton laf ettiler. Ben sadece 2 kişiye cevap vereceğim. Zaten diğerleri de ne demek istediğimi anlarlar.

Bu insanlardan ilki temamı wareze düşüren şahsın teki. İsmini vermeye lüzum yok. Warez konusunda da aynen şunları yazmış. “Zaten Usluer’i hiç sevmem. Foyası ortaya çıkınca hemen Arthemia temasının düzenlenmiş hali demeye başladı.” demiş benim için. Ah be güzel kardeşim, bunları diyorsun da hiç mi aklına gelmedi bu temanın ilk satış konusuna bakmak. Bak bakalım buradaki satış konusuna. R10’da o zamanlar üyeliğim olmadığı için bir arkadaşıma açtırdığım satış konusu. Tarih kaç yazıyor iyi oku. Hatta okumakta zorlanıyorsan ben yazayım. 24.03.2011 Konunun en başında yazmıyor mu Arthemia temasından düzenlenip oluşturulduğu. Hani şimdi dersin sen “Yakın zamanda konuyu değiştirmediğin ne malum?” Elin adamı öyle bir sistem yazıyor ki vBulletin adında, konuda değişiklik yapınca altta değiştirilme tarihi de çıkıyor. Bak bakayım öyle bir tarih var mı konunun altında? Foyam mı ortaya çıkmış benim? Ortada foya moya yok. Tamamen senin çıkar sağlama çaban yüzünden temanın warezini kendi blogunda paylaşmış olman var.

Bir diğer olay ise bugün başıma geldi. Aslında uzun zaman önce başıma gelmişti de pek önemsememiştim. Twitter’dan bir kardeşimin beni uyarması ile WmAracı’nda Uv2 adında bir temanın paylaşıldığını gördüm. Bir baktım benim düzenlemiş olduğum temanın aynısı. Beni ilgilendiren konuyu yazmadan şunu da yazmak istiyorum. Uv1’in satışını yapmıştı bu şahıs. Şimdi nasıl oluyor da Uv2’yi ücretsiz dağıtıyor bunu da sormak gerek. Her neyse beni ilgilendiren kısma dönelim. Bu şahsın ücretsiz olarak paylaştığı tema sadece birkaç ufak farklılık dışında satmakta olduğum Usluer temasının aynısı. Olaya tamamen tarafsız bakıyorum, Allah şahit. Sonuçta bende ücretsiz bir temayı düzenleyip Usluer temasını oluşturdum. Bu şahıs da aynısını yapmış. Ama neden benim yapmış olduğum temanın aynısı. Üstelik satışta olan bir temayı ücretsiz dağıtmak ne kadar doğru? Benden sonra birçok kişi Arthemia temasını düzenleyip paylaştı. Hiçbirine tek kelime laf etmedim ki edemem de zaten. Hakkım değil. Benden sonra Arthemia temasını düzenleyenlerin iİnanıyordum ki amaçları gerçekten paylaşım yapmak. Benim yapmış olduğum Usluer temasından çok farklıydı zaten yaptıkları temalar. Ama bu şahsın kesinlikle samimi olarak temayı paylaştığını düşünmüyorum. Kendisinin bana vermiş olduğu cevap şu idi bu konu hakkında: “Sonuçta sen de ücretsiz bir temadan düzenleme yaptın. Bende ücretsiz temayı indirip düzenleme yaptım.” Tamam, eyvallah. Kodlara bir bakayım dedim bugün. Benim kullanmış olduğum kodların aynısı. şimdi diyecek ki “Kodlar açık kaynak zaten. Sen de öyle yapmadın mı?” Evet kodlar açık kaynak, bende araştıra araştıra bu hale soktum. Ama güzel abim (27 yaşında bu şahıs) kodlar açık kaynakta, düşünceler de mi açık kaynak. Resmen benim düşüncelerime taciz etmişsin sen. Sen diyebilir misin şimdi “Menüyü o şekilde ben düşünerek yaptım.” diye. Veya diyebilir misin ki “Yazılara gölgelendirmeyi ben kendim düşünerek yaptım.” diye. Veya diyebilir misin ki “Yan menüdeki Twitter alanını senden görmedim ben” diye. De ki bana “Bu temayı Usluer temasını görmeden yaptım.” Allah belamı versin hangi şehirdeysen gelip özür dileyeceğim senden. Kimse de diyemez zaten “Senin paylaştığın tema Usluer’e benzemiyor.” diye. Hatta sen bile diyemezsin bunu. Gayet de iyi farkındasın durumun.

Ben kendimi bu piyasada önemli bir yerde görmüyorum. Hali hazırda çok iyi insanlar varken. Ama bu insanlar benim üzerimden neden rant sağlamaya çalışıyor, anlayabilmiş değilim. Bezdim artık. Bu olaylar yüzünden bu blogda sadece kişisel yazılarımı yayınlamayı düşünür oldum. Zaten aklımda hep sadece kişisellikten oluşan bir blog hayali var. Kim bilir, önümüzdeki günlerde WordPress gibi paylaşım kategorilerini kaldırırım ve sadece ben kalırım koskoca blogda. O zaman kafamı yoracak bir şey kalmaz.

Albert Einstein ne demiş: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.” Ne mutlu ki bana başarmaya başlamışım.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

11 Yorum
 1. Nazım Mert
  16 Nisan 2012 - 12:11
  Cevapla
 2. Oguzhan isa Temiz
  16 Nisan 2012 - 15:03
  Cevapla
  • Usluer
   16 Nisan 2012 - 16:44
   Cevapla
   • Oquzhan İsa Temiz
    16 Nisan 2012 - 18:01
    Cevapla
 3. Kerem Zor
  16 Nisan 2012 - 15:53
  Cevapla
 4. Zübeyr Hüsnü ŞAHİN
  16 Nisan 2012 - 15:53
  Cevapla
 5. Sedat
  16 Nisan 2012 - 17:07
  Cevapla
  • Usluer
   16 Nisan 2012 - 17:19
   Cevapla
   • Sedat
    16 Nisan 2012 - 17:40
    Cevapla
 6. Tuncay
  16 Nisan 2012 - 18:01
  Cevapla
 7. Çağrı Mustafa ALKAN
  17 Nisan 2012 - 10:03
  Cevapla