Takip Etmediğim Bloglar

Bir iki haftadır bloglar arasında dolaşan takip ettiğim bloglar mimini blog okuyan arkadaşların büyük bir kısmı görmüştür muhakkak. Ben de bu mimden nasibimi haliyle almış bulunuyorum. Fakat biraz daha farklı bir şey yaparak bu mimde diğer herkes gibi takip ettiğim blogları değil de takip etmediğim blogları neden takip etmediğimi yazacağım. Çünkü birçoğumuzun takip ettiği bloglar hemen hemen aynı bloglar. Ve Mehmet şurada bu konu hakkında çok güzel bir noktaya değinmiş; “İtiraf etmeliyim ki; takip ettiğim blogları yazmak takip etmek zorunda olduğum blogları yazmakla eşdeğerdi.”

Bu yazı için not defterime birkaç madde çıkardım. Şimdi isterseniz takip etmediğim blogları neden takip etmediğimi maddeler halinde ve kısa açıklamalar ile yazayım. Blog yazmaya yeni başlayan arkadaşların da aklında kalması için umarım faydalı olur.

Küfürlü Yazılar Yazan Bloglar

Daha önceden takip ettiğim fakat takipçileri arttıkça yazılarındaki küfürler de artan arkadaşların bloglarını kesinlikle takip etmiyorum. Samimi olacağım derken yazdıkları yazıyı da beter ediyorlar, farkında değiller.

Aşırı Siyasi Yazılar Yazan Bloglar

Yeri geldiğinde ben de siyasi yazılar yazıyorum. Fakat dediğim gibi yeri geldiğinde. Ama kimi arkadaşlar var ki üç yazısından biri siyasi yazı. Bazen öyle şeyler yazıyorlar ki haşa benimsediği ideolojiye tapıyor dersiniz. Hal böyle olunca ben buraya siyaset mi okumaya geldim arkadaş deyip kapatıyorum.

Çöp Yazıların Meskeni Olmuş Bloglar

Bu maddeyi biraz açmakta fayda var sanırım. Çöp yazıdan kastım nedir? Mesela geçtiğimiz günlerde iPhone 6 ve iPhone 6 Plus tanıtımı yapıldı. Daha tanıtım biter bitmez birçok blogda tanıtım ile ilgili yazılar yazıldı. Şimdi diyeceksiniz ki ne var bunda. Benim gözümde bu tarz yazıları hakkını vererek yazan birkaç site var. Zaten o siteleri de teknoloji haber siteleri diye tanımlayabiliriz. Diğer siteler bu sitelerden kopyala-yapıştır yapıp birkaç kelime değiştirerek bu tarz yazılar yazan siteler. O yüzden bu tarz yazılar gördüğüm blogları da takip etmiyorum.

Sağından Solundan Popup Fışkıran Bloglar

Bu genelde az yapılan bir şey fakat yapanlarda yok değil. Tam bloga giriyorsunuz karşınıza bir popup çıkıyor. Hadi ona eyvallah dedik diyelim tam bir yazı okuyacağım bir tane daha. İnsanı o bloga girdiğine gireceğine pişman ediyor.

Dağınık Tema Kullanan Bloglar

Bu çok sık karşılaştığım bir şey. Bir blog sahibi eğer yazdıklarının okunmasını istiyorsa ilk olarak temasını halletmesi gerek. Bloga girdiğiniz dağınık bir tema ile karşılaşırsanız direk ofsayt bayrağını kaldırıyorsunuz. Bir düzen olmalı. Yazılar ve başlıklar kendini göstermeli. Kategorilere rahat ulaşılabilmeli. Çok cafcaflı renkler kullanılmamalı.

Aşırı Tanıtım Yazısı Yayınlayan Bloglar

Bu hatayı yaklaşık bir sene önce ben de yapmaktaydım. Hatta şuan takip ettiğim bloglar da kimi zaman bu hataya düşüyor. Özellikle markalaşma yolunda ilerleyen blogların dikkat etmesi gereken hususların başında geliyor. Blogunuzun üzerinden para kazanmak en doğal hakkınız. Fakat bunu takipçilerinizin özellikle yazılarınızı okurken sıkıntı çekmeyeceğini bilerek yapmalısınız. Anasayfada 6 yazı yayınlayıp bunlarının üçünün tanıtım yazısı olması inanın hiç hoş bir şey değil. Böyle yapmak yerine aldığınız tanıtım yazılarını anasayfada göstermeyin. İlla gösterecekseniz anasayfanızdaki altı yazıdan sadece bir tanesi tanıtım yazısı olsun ve o da altlarda olsun. Bu tanıtım yazısı da en fazla bir gün anasayfanızda kalsın. Bu şekilde dönüşümlü olarak tanıtım yazısı yayınlayabilirsiniz. Ama size tavsiyem tanıtım yazısı fiyatını yüksek tutup olabildiğince kaliteli ve az tanıtım yazısı yayınlamanızdır.

Şuan için aklıma gelenler bunlar arkadaşlar. Daha sonra aklıma gelen bir husus olursa yazıya ekleme yaparım. Veya sizin söylemek istedikleriniz olursa yorum kısmından söylerseniz çok mutlu olurum. Selametle.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

10 Yorum
 1. Metin Bıyık
  17 Eylül 2014 - 15:32
  Cevapla
 2. Kerim Potuk
  17 Eylül 2014 - 16:55
  Cevapla
 3. Eren Koçin
  17 Eylül 2014 - 16:56
  Cevapla
 4. Tahsin
  18 Eylül 2014 - 14:00
  Cevapla
 5. Ramiz
  18 Eylül 2014 - 18:00
  Cevapla
 6. Volkan Akkuş
  19 Eylül 2014 - 22:37
  Cevapla
 7. Şener
  23 Eylül 2014 - 18:40
  Cevapla
 8. Timur Demir
  17 Ekim 2014 - 15:18
  Cevapla
 9. Şükrü Erkut
  7 Aralık 2014 - 02:13
  Cevapla
 10. Ecancan
  10 Şubat 2015 - 21:21
  Cevapla