TaoTronics SoundLiberty 53 Pro

TaoTronics SoundLiberty 53 PRO Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Geçtiğimiz günlerde telefon görüşmelerim için kablosuz kulaklık almaya karar verdim. İşimden dolayı gün içerisinde pek çok kez telefon görüşmesi yapan hatta telefon ile görüşürken de farklı işlemlerle meşgul olan biriyim. Bu yüzden kablosuz kulaklığın kolaylık sağlayacağını düşünerek araştırmalara başladım. Aslında Meizu EP52 kablosuz kulaklığım var fakat bu gibi boyundan kablolu kulaklıklar tam olarak kablosuz diye geçmiyormuş. Genellikle spor yaparken kullanılabilecek, tamamen telefon görüşmeleri için çok da kullanışlı olmayan bir kulaklık Meizu. O yüzden tamamen kablosuz kulaklıklara yöneldim.

İlk aklıma Xiaomi’nin Airdots’u geldi. Fakat bu kulaklıkla yapılan görüşmelerde sesin karşı tarafa sorunlu gittiği hakkında pek çok olumsuz yorum okuduğum için farklı markalara yöneldim. Sonrasında ses konusunda profesyonel ürünleri bulunan Anker’in Soundcore Liberty Air 2 modeline denk geldim. Kulaklık tamamen üst düzey bir kulaklık fakat yaklaşık $95’lık fiyatı yüzünden bundan da vazgeçtikten sonra fiyat/performans açısından en iyi seçim olan TaoTronics’in SoundLiberty 53 Pro modelinde karar verdim.

TaoTronics SoundLiberty 53 Pro

Bu kulaklığı almaya karar vermemdeki en büyük sebep tabii ki verdiğim para karşılığında aldığım performans. Tüm yorumlarda okuduğum şey 250 TL civarlarına alınabilecek en iyi kablosuz kulaklık olduğuydu. Ki ben de Hepsiburada’dan 240 TL’ye aldım. Şu an almak isterseniz 17 Şubat tarihinde stoklara gireceği belirtiliyor. Fiyatından dolayı çok fazla tercih edildiğinden stok kısa sürede eriyor sanırım.

Kulaklığın teknik özelliklerine kısaca değinmek gerekirse type-c ile şarj olan, her bir kulaklıkta iki adet mikrofon bulunan, maalesef aktif gürültü kontrolü (ANC) bulunmayan, 6 saat pil süresi bulunan (kutusuyla birlikte toplamda 30 saat) bir kulaklık.

Şahsen teknik özelliklerden ziyade kullanıcı deneyimini önemsiyorum. Bu yüzden yazıyı yazmadan önce kulaklığı bir haftadır aktif bir şekilde kullanıyorum. Kulaklık ile ilgili olumlu olumsuz her şeyi deneyimledim diyebilirim.

İlk olarak tamamen fiyat/performans ürünü olduğu tekrar belirtmekte fayda var. Bu fiyata alabileceğiniz en iyi performansı bu kulaklıktan alabilirsiniz. Eğer siz de böyle bir kulaklık almayı düşünüyorsanız neden ANC teknolojisi yok diye sormadan önce diğer kulaklıklarla bu kulaklığı ve fiyatını kıyaslamanızı öneririm.

Benim bu kulaklıkta olup olmadığını merak ettiğim fakat neredeyse hiçbir yerde cevabını bulamadığım tekli kullanım özelliği bu kulaklıkta mevcut. Yani kulaklıklardan birini kullanırken diğeri kapalı bir şekilde kutuda durabiliyor. Kullandığınız kulaklığın şarjı bitti diyelim, onu kutusuna takıp diğerini çıkarıp kullanabiliyorsunuz. Ben bu kulaklığı telefon görüşmeleri için aldığımdan dolayı ikisini aynı anda kullanmama gerek yok. Bu yüzden birinin şarjı bitince şarj olmasını beklemeden diğerini kullanabiliyorum.

Şarj konusuna gelince; teknik özelliklerde 6 saat pil süresi yazıyor fakat sanırım bu 6 saat sürekli kullanım için belirtilmiş. Çünkü ben sabah 8’den akşam 6’ya kadar tek kulaklıkla günü çıkarabiliyorum. Tabii ne çok sık ne de çok az telefonla görüşüyorum. Çok sık görüşme yapanlar çift kulaklıkla günü rahatlıkla çıkarabilir. Çıkaramasa bile birini kullanırken diğeri kutusundayken şarj olacağı için şarj konusunda problem yaşanılacağını sanmıyorum.

Kulaklığın beğendiğim özelliklerinden biri kutuyu açar açmaz telefon ile eşleşmesi. Pro olmayan versiyonunda telefon ile eşleşmede bir takım problemler varmış okuduğum kadarıyla. Fakat bunda hiç öyle bir problem yok. Kutuyu açıyorsunuz ve kulaklıklar anında telefon ile eşleşiyor. Bluetooth 5.0 kullandığı için de 10 metreye kadar telefonunuz ile bağlı kalabiliyor.

TaoTronics SoundLiberty 53 Pro

Kulaklıkta iyi seviyede bas var. Öyle ki sanki bas fazla olunca daha iyi bir kulaklık olacağını düşünmüşler ki tizlere önem vermemişler. Bu telefon görüşmelerinde hissedilmiyor -hatta karşı taraftan gelen ses oldukça net- fakat müzik dinlerken baslar fazla geldiği için kaliteli müzik dinlediğinizi sanıyorsunuz (!) ama öyle olmuyor. Müzik dinlemek için kablosuz kulaklık arıyorsanız bu kulaklığı almanızı tavsiye etmem. Kullanmış olduğum Meizu EP52 ile kıyasladığımda ses konusunda arada ciddi fark olduğunu söyleyebilirim. Ben kullanmadım fakat kullananların yorumlarına istinaden müzik dinlemek için Anker Soundcore Life Q10’u tercih edebilirsiniz. Hatta biraz daha üst düzey kulaklık almak isterseniz Anker’in mağazasını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Karşıya giden ses konusunda görüşmelerimde ilk seferinde “sesin gelmiyor” şikayetini aldım fakat onun da kulaklıkla alakalı olduğunu sanmıyorum. Zaten sonrasında hiçbir görüşmemde karşı taraftan bir şikayet almadım. Kulaklıkta her ne kadar ANC teknolojisi olmasa da karşı taraftan “arkadan farklı sesler geliyor” gibi bir şikayet de almadım. Ki çalıştığım ortamdaki sesli bir şekilde çalışan klima eşliğinde pek çok kez telefon görüşmesi gerçekleştirdim. Fakat karşı tarafa sizin sesiniz dışında hiç ses gitmiyor diyemem. Çünkü araştırmalarım esnasında dinlediğim ses kayıtlarında konuşma dışında farklı seslerin geldiği de net bir şekilde duyuluyor. ANC teknolojisi olsa bunu ne kadar engellerdi bilemiyorum ama ben yine de bu fiyat için bu kusura tolerans gösterilebileceğini düşünüyorum.

Bu kulaklık telefon görüşmeleri için fazlasıyla ideal bir kulaklık. Fakat oyun veya video için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Çünkü hem oyun oynarken hem de video izlerken gecikme oluyor. Video izlerken çok fazla hissedilmese de (bazen baya hissediliyor) oyun oynarken gecikmeyi net bir şekilde hissediyorsunuz. Özellikle ses kasmanın önemli olduğu Pubg gibi oyunlarda bu kulaklık sizi çileden çıkarabilir. Zaten bu tarz oyunlarda sese önem veriyorsanız daha kaliteli kulaklıklar almanızı tavsiye ederim. Her kablosuz kulaklıkta gecikme olur diye düşünmeyin, yine Meizu EP52 ile kıyasladığımda Meizu’da neredeyse hiç gecikme olmadığını söyleyebilirim.

Kulaklığı elinize aldığınızda biraz kaba dursa da kulakta pek de öyle durmuyor. Fakat uzun süre kulakta kalırsa kulağınızı rahatsız edebiliyor. Bu biraz da kulak yapınızla alakalı. Yine de uzun süre kulağınızda kalmamasını tavsiye ederim. Ayrıca kulaklıkların üstündeki ledler de sürekli yanıyor. Gün içinde bunun problem olacağını sanmıyorum.

Kulaklığın dokunmatikleri ne kadar kötü olabilirse o kadar kötü. Bir kere kullanımı zor. Parmağınızı kulağınızdaki kulaklığa götürüp üstüne basacaksınız da işlevini yerine getirecek. İlk başta bana da kolay gelmişti fakat kullanmaya başladıktan sonra öyle olmadığını anladım. Hadi bir şekilde kullanmaya alıştınız diyelim ama dokunmatiklerin geç algılaması çileden çıkartıyor bu sefer de. Keşke hiç dokunmatik tuşları olmasaydı.

Sonuç olarak telefon görüşmelerinde gerek karşıya giden ses gerekse karşıdan gelen ses oldukça iyi. Müzik dinlerken ve oyun oynarken de sizi çok fazla üzmez. Oyun için doğru bir kulaklık değil. Bir kulaklık kutuda kapalı ike diğer kulaklığı kullanabilirsiniz. Telefon ile eşleşmesi de çok hızlı. Fiyatına ve sunduğu performansa istinaden olumsuz yanları tolere edilebilir.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

13 Yorum
 1. Görkem CAN
  10 Ocak 2021 - 13:25
  Cevapla
  • Usluer
   10 Ocak 2021 - 18:40
   Cevapla
 2. Ben Kuzgun
  10 Ocak 2021 - 21:13
  Cevapla
  • Usluer
   10 Ocak 2021 - 21:44
   Cevapla
   • Onur
    10 Ocak 2021 - 23:48
    Cevapla
  • Onur
   10 Ocak 2021 - 23:47
   Cevapla
 3. Emrah
  10 Ocak 2021 - 23:03
  Cevapla
 4. Girişimci Genç
  18 Ocak 2021 - 10:47
  Cevapla
  • Usluer
   18 Ocak 2021 - 11:44
   Cevapla
 5. Deniz Demirel
  20 Ocak 2021 - 17:57
  Cevapla
 6. Veli
  13 Şubat 2021 - 00:11
  Cevapla
 7. Hakan
  10 Nisan 2021 - 14:45
  Cevapla
  • Usluer
   10 Nisan 2021 - 18:27
   Cevapla