Tasarlamak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı

Tasarım yapmak çoğu kullanıcının korkulu rüyası. Özellikle de tasarım programlarına sürekli gelen güncelleştirmelerin kullanımı zorlaştırması, programların karmaşık menülere sahip olması ve programların Türkçe dil desteğine sahip olmaması gibi sayabileceğimiz birçok neden kullanıcıları daha da çıkılmaz bir yola sürüklüyor. Bilhassa tasarım programlarını kullanma konusunda becerisi çok fazla olmayan kullanıcılar bu süreçte daha da zorlanabiliyor. Bu nedenle kullanıcılar alternatif olarak web tabanlı tasarım programlarını tercih ediyor. Biz de bu yazımızda size tasarım programları içinde en fazla tercih edilenlerden birisi olan Canva’yı anlatacağız.

Canva Nedir?

Canva’yı en basit şekilde tanımlamak gerekirse bir web tabanlı grafik tasarım programı. Ancak onu diğer tasarım programlarından özelliklede Photoshop, Illustrator gibi klasik tasarım programlarından ayıran özelliği kolay anlaşılabilir arayüze sahip olması.

Sürükle bırak özelliği ile tasarım yapma imkanı sağlayan Canva’da kullanıcıların herhangi bir şekilde program kullanma bilgisi gerektirmiyor. Ek olarak sunduğu hazır şablonlar, stock fotoğraflar ve ihtiyaca yönelik tasarımlar ile insanların daha rahat bir şekilde amaçlarına ulaşmalarını sağlıyor. Bununla birlikte oluşturulan tasarımların kolayca indirilip paylaşılabiliyor olması da bir diğer avantaj olarak kullanıcılara sunuluyor.

Canva’yı Kimler Kullanabilir?

Canva’nın kullanıcı kitlesi için herhangi bir tanımlama yapmak oldukça güç. Çünkü 7’den 70’e herkesin kullanabileceği bir program olarak karşımıza çıkıyor. Sosyal medya gönderilerinden, düğün davetiyesi tasarımına kadar geniş bir hizmet seçeneği sunan Canva’yı ihtiyaca yönelik her meslek ve yaş grubundan insan kullanabiliyor.

Öğretmenler, öğrenciler, yeni kurulmuş şirketler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar veya kişisel tasarımlar yapmak isteyen herkes Canva’yı rahatça kullanabilir. Tek yapılması gereken web sitesine giriş yapmak ve ihtiyaca yönelik tasarım araçlarını seçmek.

Canva ile Hangi Tasarımlar Yapılabilir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Canva geniş bir tasarım yapma opsiyonu sunuyor. Özellikle hazır olarak sunduğu şablonlar ve kendinizin yükleyebileceği fotoğraflar ile farklı tasarımlar yapabilme imkanını sağlıyor. Yapabileceğiniz tasarımlar ise,

Sosyal medya postları oluşturma: Twitter, Facebook gibi güncel sosyal medya paylaşım sitelerine özgün tasarımlar yapmak ve boyut derdine takılmamak istiyorsanız Canva en iyi opsiyonunuz olabilir. Paylaşacağınız sosyal medya sitesine uygun boyutta içerik sunan şablonlarla kusursuz bir tasarım yapabiliyorsunuz. Ayırca son dönemin trendleri arasında olan, kapak fotoğrafları, Instagram story modu içinde özel tasarımlar yapabiliyorsunuz. Ek olarak Tumblr ve Pinterest grafiklerini de yine rahatça oluşturabilirsiniz.

Belge oluşturma: Canva ile yapabileceğiniz bir diğer önemli tasarım ise belge oluşturma. A4, US letter, antetli kitap, dergi kapağı ya da yıllık gibi tasarımlarınızı sürükle bırak özelliğini kullanarak birkaç dakikada oluşturabilirsiniz.

Etkinlik Kartları Oluşturma: Bir etkinlik düzenlediğinizi düşünün ve bunu diğer insanlar ile özel bir şekilde paylaşmak istiyorsanız ancak gerekli tasarım bilgisine sahip değilsiniz. Bu konuda yine Canva size yardımcı oluyor. Sürükle bırak özelliği ile posta kartı, davetiye, kart, etiket ve duyuru gibi şeyleri birkaç dakikada özgün bir şekilde tasarlayabilirsiniz.

Blog ve Kitap Kapağı Oluşturma: Günümüzde dünyasında pek çok insan ilgilendiği konular hakkında blog yazıları yazıyor ya da hayal dünyalarını Wattpad gibi araçlar ile online ortamda bir kitaba taşıyor. Yazınızın ilgi çekmesini sağlayacak en önemli unsur ise kapak tasarımı oluyor. Canva ile yazdığınız konuya uygun bir kapak tasarlamak ise oldukça kolay.

Pazarlama Ürünleri Oluşturma: Şirketlerin ya da ufak işletmelerin seslerini en iyi şekilde duyarabildiği araçlar broşür, el ilanı, kartvizit, logo gibi özgün tasarım gerektiren araçlar oluyor. Canva ise her birini özgün bir şekilde tasarlayabilmeleri için kullanıcılarına farklı ve özgün şablonlar sunuyor.

Sosyal Medya Başlıkları Oluşturma: Facebook, Twitter ya da YouTube’da aktif bir kullanıcı olarak kendinize özgü bir kapak tasarımı yapmak isteyebilirsiniz. Ancak her platformun kendine has boyutlarında tasarım yapmak sizin için zor olabilir. Canva’da buna yönelik kullanıcıları için çeşitli kolaylıklar sunuyor. Her bir sosyal medya platformunun kapak boyutlarına özgü tasarım şablonları sunması ise bunlardan en önemlisi.

Karikatür Oluşturma: Canva ile yapabileceğiniz şeylerden bir diğeri ise karikatür oluşturma. Özellikle okumadan sıkılmadığınız karikatürlere benzer işler yapabilmek ve onları sevdiklerinizi ile paylaşmak sizi daha fazla eğlendirebilir.

Canva ile Fotoğraflar Üzerinde Oynama Yapabilir Miyim?

Canva için sorular sorulardan birisi ise fotoğraflar üzerinde detaylı oynamalar yapılıp yapılamayacağı oluyor. Canva’nın kolay arayüzü size fotoğraflarınız ile dilediğiniz gibi oynama imkanı da sağlıyor. Özel ızgara modelleri ile fotoğraflarınızı kalp şeklinde veya diğer özgün şekillerde kırparak ortaya farklı çalışmalar çıkarabilirsiniz.

Bununla beraber kullanıcılara sunulan ücretsiz fotoğraf efektleri ile çekilen eşsiz görüntüler daha da özel bir hale getirilerek unutulmayacak bir boyut kazandırabilirsiniz. Her kullanım için özel efektler sunan Canva’da sevgiliniz için bir fotoğraf hazırlayabileceğiniz gibi retro tarzda da fotoğraflar hazırlama imkanına sahipsiniz.

Ayrıca sevdikleriniz ile birlikte çekilmiş birbirinden güzel fotoğrafları kolaj seçeneği ile birleştirerek farklı tasarımlar yapabilirsiniz.

Kullanıcılar Neden Canva’yı Tercih Ediyor?

Tasarım araçları olan Photoshop, illustrator gibi tasarım araçlarından ayrı olarak web tabanlı bir uygulama olmasıyla kullanıcılara cazip geliyor. Yani herhangi bir şekilde yükleme derdi yok ve her yerden kolayca ulaşılabiliyor. Ayrıca herhangi bir program kullanım bilgisi gerektirmiyor basit bir şekilde sürükle bırak yaparak istenilen tasarım birkaç dakikada hayata geçiyor.

Tarayıcı ve Mobil Uygulamadan Erişebilirsiniz

Tercih edilmesinde bir diğer etmen bilgisayar dışındaki diğer cihazlarla da entegre olması. Yani klasik tasarım programlarının aksine Canva, cep telefonu, tablet gibi alternatif cihazlarla da kullanılabiliyor ve aynı performansı sağlıyor. Özellikle son yıllardaki mobil kullanım artış oranı göz önüne alındığı zaman bu opsiyonun faydaları daha da göz önünde yer alıyor.

Arkadaşlarınızla, Ekip Çalışması Yapabilirsiniz

Canva’yı çekici kılan bir diğer özellikle ise grup çalışmalarına imkan sağlaması. Yani birçok kullanıcı ortak bir dosya üzerinde çalışma yaparak ortaya daha özgün tasarımlar çıkarabiliyor. Bu sayede grup çalışması arttığı gibi iş bölümü ya da işin bitirilmesi süresi gibi detaylarda kısalıyor.

Canva’ya Ücretsiz Erişebilirsiniz

Canva’nın ücretsiz olması da kullanıcılara cazip gelen bir diğer seçenek. Klasik ve hantal tasarım programlarına yüksek ücretler vermek yerine daha basit ve kullanışlı olan bir alternatifi tercih ediyorlar. Bununla birlikte sunduğu ücretsiz stok fotoğraflar ya da kendi istediğinizi fotoğrafı yükleme opsiyonu da dikkat çekiyor. Unutmadan hemen belirtelim her stock fotoğrafı ücretsiz. Ücretli olanlar için ise en fazla 1 dolarlık bir ödeme yapıyorsunuz.

Son olarak ise Canva tasarımınızı JPG, PNG gibi formatlarda indirebilir veya isterseniz sosyal medya üzerinden dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?