Tatillerde Biletsiz Kalmamak İçin Neler Yapmak Gerekir?

Yine bir bayram öncesi, etrafınızdaki birçok insanın bilet bulamamaktan yakındığına şahit oluyorsunuzdur. Tatil de birleşince hem bayramda ailesini ziyaret edecekler hem de yaza gelen bu uzun tatili tatil merkezlerinde değerlendirmek isteyenler otobüs ve uçak yolculuğu için bilet arıyorlar. Bu durum seyahat sektörü için çok büyük bir talep oluşturuyor. Bunun sonucunda hem bilet ve uygun sefer bulmak zorlanıyor hem de özellikle havayolları bilet fiyatlarını çok yüksek rakamlara çekebiliyor. Haliyle birçok insan istediği bilete ulaşamıyor. Bu yazıda, bu durumun önüne geçebilmek için neler yapılabileceğinden bahsedeceğim.

Yolculuk Tarihlerinizi Önceden Belirleyin

Yolculuk sürecinizi erkenden planlamak, size aradığınız bileti bulabilmeniz adına çok fazla kolaylık sağlayacaktır. Bu sayede aylar öncesinden bilet alacağınız için fiyatlar düşük olacak, hem de yer bulamama sıkıntı çekmeyeceksiniz. Özellikle uçak bileti için yolculuğunuzu hafta içi başlayacak ve bitecek şekilde ayarlamanız oldukça faydalı olacaktır.

Alternatifler Yolculuk Planları Oluşturun

Tek bir tarih aralığına takılı kalmamak, seyahat alternatifleri oluşturmak, farklı alternatiflerin fiyatlarını karşılaştırmak size seyahatinizi ucuza getirmek konusuda oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca seyahatiniz için de alternatifler oluşturabilirsiniz, örneğin sadece uçak veya otobüs kullanmak yerine gidiş ve dönüşlerinizi bu alternatiflerden hangisi uygunsa onu seçerek oluşturabilirsiniz. Örneğin İstanbul’dan İzmir’e gideceksiniz diyelim, uçakla gidip otobüsle dönmek daha uygun fiyata yolculuk etmenizi sağlayabilir.

Farklı Firmaları Karşılaştırın

Seyahatlerinizde tek bir otobüs veya havayolu firması kullanmak yerine, farklı firmaların alternatiflerini karşılaştırın, programınıza ve seyahat bütçenize en uygun biletleri farklı firmalardan temin etmeye çalışın. Özellikle havayolu ulaşımında tüm firmaların belli bir standardın üstüne çıktığını düşünecek olursak, bu taktik size hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

Online Bilet Platformlarını Kullanın

Günümüzde seyahat sektöründe yolcuların işlerini en çok kolaylaştıran yeniliklerden bir tanesi, online bilet platformlarıdır. Bu platformlar farklı firmaları bir araya getiriyor ve tüm seyahat alternatifleirini bir arada görmenizi sağlıyor. Otogarların hengamesinden yolcuları kurtaran bu platformlar, havayollarının internet siteleri arasında kaybolmanızı da engelliyor. Ayrıca ek seferlerden anında haberdar olmanızı da sağlıyor. Uçak bileti için ise bu platformlar Pegasus, Thy gibi firmalarının kendi sitelerine göre daha düşük fiyatlarda sunabiliyor. Linkteki oBilet gibi platformlar ise, bu işi bir tık daha öteye getirmiş durumda, hem otobüs hem uçak bileti alternatiflerini bir arada sunuyor, yolcuların diledikleri bilete ulaşmaları çok daha kolaylaşıyor.

Üstteki yöntemleri kullanarak, şansınız da yaver giderse ucuz biletleri kolaylıkla bulabilir, bayramda ve tatillerde açıkta kalma durumudan kurtulabilirsiniz.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?