The Experiment

The Experiment

Son günlerden izlediğim filmler hem senaryo bakımından hem de kalite bakımından oldukça iyi filmler. (bkz. Cell 211) The Experiment filmi de senaryosu bakımından beni kendine fazlasıyla çekmiş, başrollerinde Forest Whitaker ve Adrien Brody gibi iyi oyuncuların oynadığı 2010 yapımı, yönetmenliğini ise Paul Scheuring‘in yaptığı bir ABD filmi. Prison Break izleyenler Paul Scheuring’i tanıyacaklardır. Zaten Prison Break’in bir hapishane filmi olduğunu düşünürsek The Experiment filmi de aşağı yukarı bir hapishane filmi.

Filme konusu bakımından dram ve gerilim filmi diyebiliriz. Hükümet destekli bir şirket tarafından psikolojik deney yapılmak için 26 insan bir tesise getirilirler. Bu insanların bir kısmı gardiyan rolünü oynarlarken bir kısmı da mahkum rolünü oynarlar. Bu deney 14 gün sürecektir ve her bir insana günlük $1000 verilecektir. Yalnız olaylar beklenildiği gibi yürümez.

Film insanların gücü ellerinde tuttuklarında ve gücü karşısındakilerde gördüklerine ne derece değişebileceklerinin çok güzel bir şekilde anlatmış. Zaten şimdiye kadar Forest Whitaker’in oynadığı ve benim izlediğim filmler arasında kötü diyebileceğim bir film olmadı.

Filmde birkaç müstehcen sahne olduğu için ailecek izlenebilecek bir film olduğunu söyleyemem ve filmde bir eksiklik var diye düşünüyorum ya da ben filmi izlerken kaçırmış da olabilirim. Bu psikolojik deney yapılıyor fakat bu deneyin sonuçları nerede kullanılacak, ne işe yarayacak? Bu da açıklansaymış daha iyi olabilirmiş. Son olarak Adrien Brody’nin The Pianist filminde başrol oynadığını da söyleyeyim.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

2 Yorum
  1. Tayfun Erbilen
    31 Ocak 2015 - 23:14
    Cevapla
  2. Lacivert
    3 Şubat 2015 - 17:38
    Cevapla