The Social Network

The Social Network

Malumunuz Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerberg’in Facebook’u nasıl bu hale getirdiğini anlatan belgesel havasında bir film olmuş. Aslında belgesel demek ne kadar doğru olur bilmiyorum. Filme ilk başladığım normal bir konsept bekliyordum fakat öyle olmadığını filmin ilerleyen dakikalarında anladım. Mark Zuckerberg’e açılan dava üzerinden filmin olay akışı işlemekte.

Eğer filmde anlatılanlar tamamen doğruysa Mark Zuckerberg hayatı çok fazla takmayan bir tipe benziyor. En önemli nokta ise Facebook fikrinin çalıntı olmuş olması. Fikir babaları Harvard Üniversitesi’nde okuyan üç öğrenci. Zaten Mark Zuckerberg’e açılan davalardan birini bu üç öğrenci açıyor. Diğerini ise Facebook’un diğer kurucu olan Eduardo Saverin açmakta. Mark Zuckerberg Facebook’a büyüttükten sonra finansal desteği sağlayan Eduardo Saverin’in hisse oranlarını fazlaca aşağı çekmekte. Tabi bunu hazmedemeyen Eduardo Saverin ise Mark Zuckerberg’e dava açıyor.

Filmin sonunda ise davanın sonucu olarak Mark Zuckerberg kendisine dava açan kişilere belli bir miktar para ödüyor.

Facebook’u kısaca anlatan bu film bence biraz daha uzun tutulup detaylara daha fazla yer verilebilirdi. Facebook’un nasıl bu hale geldiğini genel hatlarıyla anlatmakta.

Puanım: 7/10

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

4 Yorum
 1. Eren Keskin
  27 Temmuz 2012 - 02:00
  Cevapla
 2. Selçuk
  3 Ağustos 2012 - 18:36
  Cevapla
 3. Muhammet
  4 Ağustos 2012 - 13:13
  Cevapla
 4. Serdar
  10 Ağustos 2012 - 23:35
  Cevapla