Çiçekler

Tohumdan Kalbe Giden Yol

Çiçekler

Her çiçek bir tohumla başlar suyla hayat bulur fidan olduktan sonra ister ilanı aşk için ister tebrik etmek için ister önemli ziyaretlerde düğünlerde toplantılarda en güzel atmosferi vermek için masanın üzerinde kapıda salonda görülebilecek en güzel yerde bizleri karşılarlar özellikle yoğun olarak sevgililer günü gibi çiftlere özel günlerde çiçek siparişi verilir ve daha çok görürüz gülleri, papatyaları, menekşeleri.

Bunun nedeni çiçeğin sadece bir bitki olmakla kalmayıp o hoş kokusuyla ve vücudumuzda bulunan hormonları harekete geçirmesiyle kalbimize giden yolu açmasıdır en büyük özelliği çünkü taşıdığı anlam çok önemlidir sevdiğine özel renkle çiçek gönder her bir güzel kokulu çiçeğin renk ve görüntü itibarıyla bizlere ayrı ayrı anlamlar oluşturmasıdır.

Sağlıkta Çiçekler

Rengârenk meyve sepeti gibi görsel olarak daha ilk başta bizi yakalarlar sonra kokularıyla arıları bile kendilerine hayran bırakırlar ki insanlar o çiçeklerden gelen polenleri tıp alanında da kullanmaya başlamışlar polen bal karışımı ilaçlar yapılmaya başlanmış sağlıkta bile kullanılan çiçek türleri mevcuttur ama biz bunları şimdi anlam itibarıyla inceleyelim.

Çiçeklerin Renkleri ve Anlamları

Kırmızı özellikle aşkın ve tutkunun rengidir aşık olduğumuzda kırmızıyla kendimizi ifade ederiz. Pembe renk biraz daha hoşlanma ve sevme ifadesidir. Beyaz renk saflığın temizliğin yani masumiyetin sembolüdür yani güzellik ifade eder. Sarı renkler daha çok candan ve içten muhabbeti ifade eder arkadaşlık gibi.

Özel Günlerde Çiçekler

– Herhangi bir cenaze veya olumsuz bir toplanmada genellikle siyah çelekler ya da kırmızı karanfiller görürüz bunun nedeni siyahın yas rengi olması karanfilinde unutmayacağız anlamını taşımasıdır.

– Düğün veya eğlenceli etkinliklerde genellikle rengârenk çelenkler ve kırmızı tonlu çiçekler görürüz tebrik ve mutluluğunun devamı anlamına gelir ve gelin arabalarında da arabanın en önünde görürüz.

– Toplantılarda masanın üzerinde beyaz buket şeklindedirler bunun nedeni toplantının ve görüşmelerin huzur içerisinde yapılması anlamını taşırlar.

– Sevgililer gününde sevgilinize tek olarak verdiğiniz kırmızı gül sana aşığım ifadesi taşır dünyada ve ülkemizde çok yaygındır bu anlam özellikle evli çiftler yataklarını kırmızı gül yapraklarıyla süslerler evlilik tekliflerinde de geçerlidir çoğu evlilik tekliflerinde görürüz kırmızı gülleri.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?