Türkiye’de Alternatif Medyadan Söz Edebilir Miyiz?

Türkiye’de son yıllarda özgürlük ve baskı kavramlarını sıkça konuşan bir ülke haline geldi. Kimilerine göre Türkiye’de gazeteciler hukuksuzca tutuklanıyor, kimine göre basın özgürlüğünde son derece iyi bir ülkeyiz. Kimine göre medya zaten biraz da iktidar yanlılığı demektir, kimine göre ise medya muhalefet demektir.

Fakat her şeyi unutup ülkemizdeki medyaya ve okuyucuya odaklanmamız gerek. Yaygın medya tamamıyla okuyucu odaklı ilerliyor. Fakat gerçek medya okuryazarları bu okuyucular içinde değil. Yani ülkemizdeki medya okuryazarları azınlık halinde. Bu sebeple gerçek okuyucuya yaygın medya hitap edemiyor. Burada devreye alternatif medya giriyor. Ruşen Çakır, Ünsal Ünlü, Cüneyt Özdemir gibi isimler ve T24, Sputnik, DW, Independent Türkçe, Bianet, Dokuz8HABER, Yolculuk vs… Fakat artık alternatif medya yaygın medyaya medya şirketi üretir hale geldi. O kadar ihtiyaç var demek ki?!

Cüneyt Özdemir bir alternatif medya haline gelmedi. Youtube’un yaygın medyası içerisinde… T24 alternatif bir medya değil artık. T24 yaygın medya içerisinde. Sputnik, DW’de öyle… Bianet, DOKUZ8HABER hala alternatif medya içerisinde yer alıyor.

Bu ülke medyaya ciddi derecede “aç” bir halde. Piyasa zorlu, rekabet acımasız… Son zamanlarda göze çarpan Kilit Haber var. Kocaeli’de gazetecilik yapıyorlar. 10 kişilik ekipleri var. Farklı bir şeyler üretmeye çalışıyorlar ama dediğim gibi rekabet çok fazla…

Gelelim alternatif medyaya. İşte böyle kilithaber.com.tr gibi siteler var oldukça alternatif medyanın döngüsünden bahsedebiliriz. Fakat T24 gibi artık yaygın medyada yer alan medya şirketleri alternatif medyayız filan demesinler. Gerçi öyle bir iddiaları da yok. Fakat yine de farklı bir iş yapmadıklarını söyleyelim. Bizim medya 2 şeye kafayı takmış durumda. Birincisi özgür müyüz değil miyiz? İkincisi iktidar yanlısı mıyız? yoksa muhalefet mi? Kimse demiyor ki farklı bir iş yapıyor muyuz? Bence artık birileri şunu demeli: Çok farklı bir iş yapacağım. Bu işi yaparken de kulaklarımı kapayacağım…

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

1 Yorum
  1. Mustafa Şentürk
    25 Nisan 2020 - 13:35
    Cevapla