Elbistan Pınarbaşı

Türkiye’de Bilinmeyen Başkentlerden Biri: Elbistan

Kahramanmaraş’ın en büyük ilçesi olan Elbistan aslında bir başkent. Elbistan ilçesi 1339 yılı ile 1515 yılları arası Dulkadiroğlu Devletine başkentlik yapmıştır.

Elbistan’ın tarihine baktığımızda ise şaşırtıcı birçok bilgi bulunmaktadır. Elbistan, Osmanlı İmparatorluğu’na bağlanmadan önce osmanlı hanedanlığı ile akrabalık bağı kurmuştur.

Yıldırım Beyaz’ın eşi, İkinci Murat’ın annesi ve eşi, Çelebi Mehmet’in eşi hatta Fatih Sultan Mehmet Han’ın annesi, babaannesi Elbistan’lıdır. Yine çok büyük bir imparator olan Yavuz Sultan Selim’in annesi Dulkadiroğlu Devleti’nden bir Elbistanlı beyin kızıdır.

Elbistan Hakkında Daha Fazla Bilgi

Bu kadim şehir Elbistan, Dulkadiroğlu Devleti Osmanlı İmparatorluğu’na bağlandıktan sonra Kahramanmaraş’ın ilçesi olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra da il olmak için büyük mücadeleler vermiş ama halen il olamamıştır.

Şu anda (2021) Elbistan’ın 150 bin civarında nüfusu bulunmaktadır. Elbistan gündemini yakından takip etmek istiyorsanız Elbistan’ın yerel haber sitesi olan elbistan olay haber sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Eğer bir gün Elbistan ilçesine yolunuz düşerse ceyhan nehrinin doğduğu Pınarbaşı bölgesine gitmenizi kesinlikle öneririz.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?