uçak bileti

Uçak Biletleri 2013 Yılında Zamlanabilir

Uçak bileti fiyatları uzun süredir otobüs bilet fiyatları ile kafa kafaya yarışır halde ilerlemekteydi. 2013 yılı içerisinde de uçuş ve yolcu sayılarındaki artışlara bakılarak hava yolculuklarını tercih edenlerin sayılarının arttığını söyleyebiliriz. Ama favori yolculuğu uçmak olanları bir nebze de olsa üzebilecek bir haber, Atlasjet İcra Kurulu Başkanı Sami Alan’dan geldi.

CNBC-e kanalında yayınlanan Piyasa Ekranı adlı programda soruları cevaplandıran Alan, uçak biletlerinin sene içerisinde zamlanıp zamlanmayacağı konusuna da değindi. Alan’a göre sektörde yer alan yüksek vergiler ve sabit masraflar nedeni ile cirolar yüksek olsa dahi, karlılık azalmakta ve bu nedenle, %3,6 yı bulabilecek bir zam planlanmakta. Pegasus ve THY gibi sektörün lider konumundaki şirketlerden bu yönde bir açıklama ise henüz gelmedi.

Öte yandan Atlasjet’in 2013 planlarına da değinen Sami Alan, 2013 yılından beklentilerini ; 500 Milyon ciro ve 6 milyondan fazla yolcu taşımak olarak açıkladı. Sektördeki kar marjının %1 ler seviyesinde olduğunu dile getiren Alan, sektörün büyüklüğüne oranla kar marjının düşüklüğünden yakındı. 2013’te de havacılık sektörünün trendinin yükseleceğini, fakat iyi maliyet planlaması yapan firmaların yoluna devam edeceğini de dile getirdi. Siteleri üzerinden yaptığımız sorgulamalarda şu anda Thy ve Pegasus bilet fiyatları zamlanmış görünmüyor.

2013 uçak bileti trendlerini çeşitli kaynaklardan incelediğimizde en çok yapılan aramalar şu şekilde karşımıza çıkıyor ; en ucuz uçak bileti, thy, pegasus, atlas jet, sunexpress, ucuz pegasus uçak bileti. Bu aramaların hacimlerindeki artış da, daha çok internetten online satın alınan uçak biletlerine olan ilginin artması anlamına geliyor. Yani bizim yorumumuza göre %3 civarlarında olabilecek bir artış, yolcuları çok fazla rahatsız etmeyecektir. Sürekli düzenlenen kampanyalar ve yapılan ucuzluklar sayesinde yolcular olası zamlardan çok etkilenmeyecekler.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?