server

Ücretsiz Bir Hostingde Olması Gereken Özellikler

Ücretsiz bir hosting firmasını ile çalışmak oldukça zor kararlar almayı gerektirir. Böyle bir durumda kaliteli ve ücretsiz bir web hosting firmasını bulmak; özellikle onlarca firmayı karşılaştırarak aralarından en iyi bir tanesini seçmek gerçekten zordur.

Size bu yazımızda ücretsiz bir hosting seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktaları ve hosting özelliklerini sıralıyor olacağız. Bu sayede başarılı bir hosting firması ile çalışıyor ve yaşama ihtimaliniz olan sorunları da en aza indirgemiş olacaksınız.

Alan ve Trafik Miktarı

Alan bir hosting firması tarafından sizlere sunulan toplamda ne kadar dosya barındırabileceğinizi belirleyen disk miktarıdır. Bu alan içerisinde web site dosyalarını, resimleri, müzikleri ya da diğer dosyalarınızı barındırabilirsiniz.

Trafik miktarı ise sitenize atanan ve toplamda ziyaretçilerin harcayacağı veri miktarıdır. Her bir ziyaretçi sitenize girdiğinde bir miktar alan tüketir. Bu tüketim sadece siteye giriş, resim görüntüleme, sitedeki bir dosyayı indirme ile gerçekleşebilir.

Eğer içerisinde çok fazla görseli olan bir sitey sahipseniz, doğal olarak ihtiyacınız olacak trafik miktarı da artacaktır.

Website Oluşturucusu ve FTP

Herhangi bir site oluşturma yeteneğiniz yoksa, hali ile bir site tasarım aracına ihtiyacınız olacak. Böyle bir durumda website kurucusuna sahip olan bir hosting firması bulmanızda fayda var. Site kurucu hizmetleri genelde kaliteli ve ücretli hosting firmaları tarafından kullanıcılara sunulmakta. Bu tarz bir hizmeti satın aldıktan sonra kolaylıkla site kurabilir ve en kısa süre içerisinde projenizi hayata geçirebilirsiniz.

FTP diğer taraftan hazırladığınız dosyaları hosting alanının içine göndermeye yarayan sistemdir. Bu sitemde sayesinde tamamen bitmiş olan tasarımlarınızı ücretsiz hostinge yönlendirebilir ve kullanıcıların bu dosyalara erişmesine imkan sağlayabilirsiniz.

Email

Ücretli hosting firmalarında olduğu gibi, ücretsiz hosting firmaları da tarafınıza email hizmeti sunmalı. Bu sayede adınız@siteadınız.com gibi e-posta alabilir ve daha profesyonel bir şekilde çalışabilirsiniz.

POP3 ve SMTP sistemleri sayesinde bu e-postalara mobil cihazlarınız üzerinden de ulaşabilirsiniz.

Destek ve Uptime Süreleri

Bir hosting hizmeti ücretli ya da ücretsiz olsun, mutlaka karşı taraftan destek almanız gereklidir. Ancak ücretsiz bir hosting firması ile çalışmaya başladığınızda koşulları dikkatlice okumanızda fayda var. Çünkü çoğu ücretsiz hosting firması para kazanmadığı kişilere herhangi bir şekilde destek vermemekte ya da destek önceliğinde ücretsiz kullanıcıları en arka sıralara atmakta.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise bir hosting firmasının kullanıcılarına verdiği uptime süresidir. Normalde çoğu hosting firması %100 uptime garantisi vermekten çekinir. Buna dikkat ederek firma seçmekte fayda var.

Yine uptime ile alakalı olarak firmanın bağlantı kapasitesine, kullandığı sunuculara ve sunucu kalitesine de mutlaka dikkat edin. Sıraladığım bu özellikleri firmaların açıklama sayfalarında bulabilirsiniz. Eğer bulamazsınız mutlaka bu teknik verileri öğrenin.

Ücretlendirme

Eğer ücretsiz ve kaliteli bir hosting firması arıyorsanız yukarıdaki özelliklere herhangi bir para ödemenize gerek yok.

Son olarak eğer bir hosting firması ücretsiz hosting karşılığında sitenize reklam eklemeyi zorunlu hale getiriyorsa o firmadan uzak durun.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?