Futbol

Ülkemizdeki Futbolun Durumu Üzerine

Tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de futbol pek çok insan tarafından severek takip edilmektedir. Son iki yılda bir türlü dolmayan tribünlere rağmen ülkemizde futbol tutkunlarının sayısı azımsanmayacak derecede. Her ne kadar ülkemiz futbolu son yıllarda gerileyişe geçse de yine de 2015 UEFA ülkeler sıralamasında 12. sırada bulunmaktadır. Tribünlerin dolmamasının sebeplerinden biri de ülkemiz futbolunun gerileyişi kuşkusuz.

Ülke futbolumuzun gerileyişindeki en önemli etkenlerden biri ve herkesin çokça konuştuğu başlıca neden kulüplerimizin altyapıya önem vermemesi. Yerli futbolcu yetiştirememe sorunumuz yabancı sınırının da kalkmasından sonra daha da kötü bir hal almaya başladı. İspanya, Hollanda, Fransa gibi ülkelerin futbolcularını Avrupa’da sıklıkla görmekteyiz. Fakat Türkiye’nin yetiştirdiği ve Avrupa’nın en büyük kulüplerinden birine yeni transfer olan tek futbolcumuz Arda Turan.

Ülke futbolunu kulüpler bazında ele alacak olursak ligimizde başı çeken üç İstanbul takımı gibi görünse de bu sezonda Anadolu takımlarının da başarılarını göreceğiz diye tahmin ediyorum. 7. haftadan sonra özellikle Konyaspor ve Osmanlıspor gibi takımlar ilerleyen haftalarda kendilerinin de ligde söz sahibi olacağını net bir şekilde belli ettiler. Şahsen İstanbul takımlarından sonra Avrupa’da Anadolu takımlarımızın da boy göstermesini çok isterim. Futbolumuzun buna ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Her sene Avrupa’da aynı takımların başarısızlıklarına şahit olacağımıza Anadolu takımlarını Avrupa’da görmek ülkemize farklı bir heyecan katacaktır.

Anadolu’yu futbolda öne çıkardığımızdaki o heyecanı son milli takım maçlarında çok iyi gördük aslında. Türkiye’nin Letonya ve Hollanda maçlarını Konya’da oynaması, oynanan futbol üzerinde nasıl bir avantaj sağladığını kanıtladı. Hollanda maçını tribünden izlemiş biri olarak şunu söyleyebilirim ki insanımız bu tarz etkinliklere aç. Bu tarz etkinliklerin İstanbul’da olması ile Anadolu’da olması arasındaki farkı İzlanda maçının da Konya’ya verilmesiyle anlayabiliriz aslında. İnsan sormadan edemiyor; neden artık İstanbul değil? Çünkü insanlar İstanbul takımlarını milli takımdan üstün görüyorlar. Hal böyle olunca da milli takıma destek oldukça az oluyor ne yazık ki.

Birde ülkemizdeki futbol medyasını da es geçmememiz gerekiyor sanırım. Ülkemizdeki çeşitli medya organları gibi bu alanda da bazı medya kuruluşları bazı kulüplerin lehine veya aleyhine haberler yapabiliyorlar. Ben bunu tartışmak yerine televizyonda futbola dair hangi programların daha izlenebilir olduğunu veya hangi web sitesinden reklamsız bir şekilde futbol haberlerini okuyabileceğinizden bahsetmek istiyorum. Ben daha çok TRT Spor’da yayınlanan Stadyum programını izliyorum. Diğer futbol programları gibi işi şova dökmeden, kaliteli futbol yorumcularıyla bu işi bence iyi yapıyorlar. Futbol haberlerini ise Futbol Arena’dan takip etmenizi öneririm. FutbolArena diğer futbol haberleri yayınlayan web sitelerine göre daha az reklam ve gereksiz haber sunuyor. www.futbolarena.com adresinden futbol haberlerini rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Umarım önümüzdeki yıllarda kulüplerimiz ve milli takımımız güzel sonuçlar elde eder ve biz de güzel futbol izleriz.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?