USB Flash Bellek

USB Flash Bellek Virüs Temizleme Nasıl Yapılır?

USB flash bellek virüs temizleme işleminin birkaç farklı yöntemi vardır. USB flash bellekler, virüsleri kısa zamanda farklı bilgisayarlara bulaştırmak için kullanılabilirler. Bu nedenle pek çok kişi zaman zaman flash belleklerinde sorunla karşılaşır ve dosyalarını göremez. En çok karşılaşılan virüsler kısayol virüsleri ve dosyaları gizleyen virüslerdir. Bu virüsler, bilgisayarınızda bir antivirüs programı yoksa, bilgisayarınıza da bulaşabilir.

Çıkarılabilir Disk

USB flash belleğinizi başka bilgisayara taktıktan sonra kendi bilgisayarınıza taktığınızda eğer dosyalarınızın görünmediğini fark ederseniz ya da belleğinizi kısayol şeklinde görürseniz yapmanız gereken ilk şey paniklememek ve belleğinizi formatlamamaktır. Bunun yerine aşağıda sıraladığımız yöntemlerden birini kullanarak USB flash bellek virüs temizleme işlemini uygulayabilir, dosyalarınızı kurtarabilirsiniz.

Malwarebytes Yazılımıyla Flash Bellek Virüsü Temizleme

Malwarebytes yazılımıyla flash belleğinizdeki virüsü temizleyebilirsiniz. Bunun için öncelikle bu yazılımı bilgisayarınıza indirin, kurun ve çalıştırın. Sonra flash belleğin içine girerek burada autorun şeklinde adlandırılan dosyayı silin.

Autorun

Ardından, “Denetim Masası” aracılığıyla “Klasör Seçenekleri” penceresini açın. Burada “Görünüm” sekmesinde “Gizli dosya ve klasörler” altında bulunan iki ayarı değiştirmeniz gerekiyor. Bunlardan biri “Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster” seçeneğini seçili hâle getirmek, diğeriyse “Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle” seçeneğini seçilmemiş hâle getirmek.

Klasör Seçenekleri

Bu ayarları yaptıktan sonra flash bellek içine girdiğinizde karşınıza isimlendirilmemiş bir klasör çıkacaktır. İşte bu klasör, sizin tüm dosyalarınızı içinde barındırmakta. Klasörün içine girin ve buradaki tüm içeriği bilgisayarınızın içine kopyalayın. Sonrasında USB flash belleğinizi formatlayın ve bilgisayarınızı antivirüs yazılımınızla tarayın.

Komut İstemiyle Flash Bellek Virüsü Temizleme

USB flash bellek virüs temizleme işlemi için kullanabileceğiniz diğer bir yol da komut sistemini kullanmaktır. Bunun için öncelikle Başlat > Çalıştır adımlarını takip ederek bilgisayarınızın komut satırını çalıştırın. Sonra buraya attrib -h -r -s /s /d g:\*.* şeklinde bir kod girerek Enter tuşuna basın. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken unsur, flash belleğinizin bulunduğu sürücüdür. Bu sürücü F ya da D olabilir. Bunu kodda yer alan g harfinin yerine yazmanız gerekir.

Başlat Çalıştır

Bu adımlardan sonra ilk yöntemde olduğu gibi “Klasör Seçenekleri” penceresini açarak aynı değişiklikleri yapın. Sonra flash belleğinizin içinde göreceğiniz autorun dosyasını silin ve bilgisayarınızı antivirüs yazılımınızla tarayın. Artık dosyalarınıza ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://help724.com/

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

3 Yorum
 1. Eyüp
  19 Mayıs 2019 - 14:56
  Cevapla
 2. Doğan
  18 Temmuz 2019 - 10:52
  Cevapla
 3. Rafık
  17 Şubat 2020 - 16:18
  Cevapla