Para Yönetimi

Uzun Zamandır Severek Kullandığım Uygulama: Para Yönetimi

Birçok insanın sorunlarından birisidir cebindeki paranın hesabını tutamamak. Özellikle benim gibi birden çok banka ile çalışıyorsanız ve bunlara kredi kartınızdan veya banka kartınızdan yaptığınız harcamalar da eklenince işler daha karmaşık bir hal alabiliyor. Sonra ay sonunda kara kara düşünmeye başlıyorsunuz bu kadar para nereye gitti diye. Uzun zaman önce böyle düşündüğüm bir anda bu uygulamaya denk geldim. Aslında amacım nereye ne kadar harcama yaptığımı tutabileceğim basit bir uygulama kullanmaktı. Fakat bu uygulamayı kullanmaya başlayınca sadece ne kadar harcama yaptığımı değil de bu konuda tüm ihtiyaçlarımı karşıladığını anladım.

Adından da anlaşılacağı gibi bu uygulama sayesinde paranızın yönetimini tam anlamıyla yapabiliyorsunuz. Şöyle ki; tek tek banka hesaplarınızı bu uygulamaya ekleyip bu banka hesaplarınıza banka kartı veya kredi kartı açabiliyorsunuz. Harcamalarınızı kategorilendirebiliyor, ay sonunda detaylı istatistik görebiliyorsunuz. Benim en beğendiğim özelliği de bu. Ay içerisindeki gelirleriniz ve giderlerinizi grafiksel olarak sizin önünüze sunuyor. Tabi burada sadece aylık değil haftalık ve yıllık olarak da raporlara bakabiliyorsunuz.

Para Yönetimi

Uygulamayı ilk kez kullanmaya başlayınca biraz karışık gelebilir. Fakat biraz kurcaladıktan sonra ne kadar kolay olduğunu anlayacaksınız. İlk yapmanız gereken ayarlardan hesap türü tanımlaması yapmanız. Burada 4 adet hesap türü eklemeniz yeterli; nakit, banka hesapları, kredi kartı, banka kartı. Daha sonra bu hesap türlerinin altına hesap ayarlarından hesaplarımızı ekleyebiliriz. Benim hesap ayarlarım aşağıdaki şekildedir.

Para Yönetimi Hesap Ayarları

Bu işlemleri yaptıktan sonra gelir ve gider kategorilerini oluşturduktan sonra uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz. Burada gelir ve gider kategorilerinin altına alt kategori de ekleyebiliyorsunuz. Mesela yiyecek diye bir ana kategori eklediniz, bunun altına da kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği diye alt kategoriler ekleyebilirsiniz.

Yalnız uygulamayı kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta tüm gelirlerinizi ve giderlerinizi istisnasız uygulamaya eklemeniz. Sonra eklerim deyip unuttuğunuzda ay sonunda tüm hesaplar karışabiliyor. Zaten bir süre sonra alışkanlık haline geldiğini fark edeceksiniz.

Şimdi bu kadar veriyi ekledik ya telefona bir şey olursa diye düşünebilirsiniz. Burada uygulamanın bir diğer güzelliği devreye giriyor. Uygulama günlük olarak hem telefonunuza hem de Google Drive hesabınıza yedekleme yapıyor. İstediğiniz zaman yedeğinize geri dönebiliyorsunuz.

Tüm bu özelliklerin dışında girdiğiniz verilere fotoğraf ekleme, widget desteği, parmak izi ile uygulamaya giriş, tekrarlayan işlemler (taksit vb.) gibi çeşitli özellikler de mevcut. Uygulamayı ücretsiz kullanmak isterseniz uygulama içinde reklamlar çıkacaktır. Size tavsiyem 12 TL verip ücretli sürümünü kullanmanız. Hem uygulama içindeki reklamları kaldırmış olursunuz hem de bilgisayar üzerinden de yönetim de yapabilirsiniz.

Uygulamanın eleştireceğim tek noktası ise bilgisayar üzerinden yönetim. Tabi bunu mobil uygulama kadar çok sık kullanmıyorsunuz. Eleştirmemin nedeni ise arayüzünün karışık ve Türkçe desteği olmaması. Arayüzünü biraz daha anlaşılabilir yapsalar çok daha güzel olacaktır.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

7 Yorum
 1. Mete
  26 Ekim 2017 - 17:21
  Cevapla
 2. Süha Mete
  21 Kasım 2017 - 16:39
  Cevapla
  • Usluer
   22 Kasım 2017 - 20:28
   Cevapla
   • Süha Mete
    26 Kasım 2017 - 09:50
    Cevapla
    • Usluer
     28 Kasım 2017 - 10:34
 3. Şevkat
  9 Aralık 2017 - 13:44
  Cevapla
 4. Coşkun
  8 Mayıs 2018 - 17:19
  Cevapla