Vatikan Müzesi (Musei Vaticani)

Vatikan müzesi Roma toprakları içerisinde yer alan Vatikan ülkesinde bulunmaktadır. Bir müze kompleksi olan Vatikan Müzesi’nde 54 adet galeri yer almaktadır. Çok sayıda eserin sergilendiği müze dünyanın en büyük müzelerinden birisi olma özelliğine sahiptir.

Vatikan Müzesi Tarihçesi

Her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Vatikan müzesi tarihçesi Rönesans dönemine dayanmaktadır. Söz konusu müzenin ilk temelleri Rönesans döneminde Papa II. Julius tarafından atılmıştır. Sanata düşkün olan Papa II. Julius topladığı heykelleri müzenin bir bölümünde toplamıştır. Ondan sonra gelen papaların da çeşitli heykel ve eserleri toplamalarıyla müze kompleksi ortaya çıkmıştır. Müzenin kuruluş tarihi ilk adımın atıldığı tarih olan 1506 yılı kabul edilmektedir.

Vatikan Müzesi’nin Bölümleri

Vatikan müzesi farklı dönemlerde yapılan eserlerin bir araya getirilmesiyle oluştuğu için farklı bölümlerden oluşmaktadır.

Vatikan Müzesi’nin bölümleri şunlardır;

 • Sistine Şapeli
 • Etrüks Müzesi
 • Pinacoteca
 • Raphael Odaları
 • Haritalar Galerisi
 • Çağdaş Dini Sanatlar Müzesi
 • Mısır Müzesi
 • Goblenler Galerisi
 • Pio Clementio Müzesi
 • Pio Cristiano Müzesi
 • Yahudi Lapidarium Müzesi
 • Gregoriano Profano Müzesi
 • Etnografya Müzesi
 • Hristiyan Müzesi
 • Çağdaş Sanat Koleksiyonu Müzesi
 • Samson Odası
 • Taşımacılık Müzesi
 • Chiaramonti Müzesi

Tüm bu müzelerde birbirinden farklı dönemlerde ve farklı sanatçılar tarafından yapılmış olan resimler, heykeller, mumyalar ve davar süslemeleri yer almaktadır. Müzelerdeki eserler farklı dönemlerde yapıldığı için müzelerin mimari özellikleri de birbirinden farklı durumdadır.

Vatikan Müzesi’nde Görülmesi Gereken Eserler

Vatikan Müzesi dünyanın en büyük müzelerinden birisi olması ve farklı zamanlardaki pek çok eseri bir arada bulundurması sebebiyle ziyaretçilerin akınlarına uğramaktadır. Ziyaretçiler tarafından Vatikan Müzesi’nde görülmesi gereken eserler arasında ilk sırayı Sistine Şapeli almaktadır.

Şapelin tavan resimleri ünlü ressam Michelangelo tarafından yapılmıştır ve ressamın ilk en büyük eseri olması sebebiyle son derece önemlidir. Ressamın bu eseri tamamlaması 4 yıl sürmüştür. Ressam bu resimlerde İncil’de yer alan dini olayları resmetmiştir. Müzede görülmesi gereken eserler arasında Pio Clementino Müzesi’nde yer alan Apollo Belvedere ve Laocoon ve Oğulları heykelleridir.

Pio Clementio’da Rönesans dönemi ve Yunan heykellerinin dışında hayvan heykelleri de dikkat çekmekte ve görülmesi gerekmektedir. Müzelerde görülmesi gereken en önemli eserlerden birisi de Raphael odalarında yer alan eserlerdir. Bu odalarda bulunan resimlerin tamamlanması 16 yıl sürmüştür ve resimlerde pek şey anlatılmıştır. Odalarda Raphael ve öğrencileri birlikte çalışmışlardır.

Raphael odalarını gezmek isteyenlerin özellikle Borgo’da yangın odası, Heliodorus salonu, Segnatura salonu ve Constantinus salonu gibi salonlarda yer alan tasvirleri ve resimleri görmeleri gerekmektedir. Bu odalar dışında Raphael’e ait pek çok eserin sergilendiği Pinacoteca Müzesi’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Bu müzede Raphael dışında Giotto, Caravaggio ve Perugino gibi ressamların yaptığı eserler yer almaktadır. Bunlar dışında Etrüsk Müzesi’nde bulunan arkeolojik kazılardan çıkarılan eserlerin de görülmesi gerekmektedir. Bu eserler arasında bronz heykeller, lahitler ve vazolar yer almaktadır. Mısır Müzesi’nde yer alan ve antik Mısır döneminden kalan eserlerinde mutlaka görülmesi gerekmektedir.

Mısır müzesinde eserlerin dışında mumyalarda bulunmaktadır. Ayrıca Goblenler Galerisi’nde yer alan ve Raphael’in öğrencilerine ait goblenlerin yer aldığı galeride müze kompleksi içinde dikkat çeken yerler arasında bulunmaktadır. Haritalar Galerisi’ni gezenlerse çeşitli ülkelerin haritaları ve yapılan kuşatmaların resimlerini görebilmektedir. Vatikan Müzesi’ndeki eserlerin çoğunluğunu görerek farklı bir deneyim yaşamak isteyen kişilerin müze gezisi için en az bir gününü ayırması gerekmektedir.

Vatikan Müzesi Ulaşım Bilgileri

Vatikan ülkesinde yer alan Vatikan müzesi ulaşım bilgileri şöyledir; Roma’dan Vatikan müzesi’ne gelmek isteyenlerin Roma terminalinden A metro hattına binmeleri gerekmektedir. Metro hattını tercih eden kişiler Ottaviano San Pietro durağında indiklerinde 5 dk sonra müzeye ulaşabilmektedir. Metro yerine otobüsü tercih eden kişilerse 49 numaralı otobüse binerek müzenin tam önünde inebilmektedir.

Vatikan müzesini gezmek isteyenlerin müze önüne geldiklerinde gişelerden bilet alarak müzeyi gezmeleri mümkün olmaktadır. Ayrıca Vatikan müzesi Pazar günleri hariç her gün gezilebilmektedir.

Vatikan Müzesi Giriş Ücretleri

Vatikan Müzesi günde ortalama olarak 20 bin kişinin giriş yaptığı devasa bir müzeler topluluğu olup, özellikle turizm sezonunda haftalar öncesinden bilet ve tur için yer ayırtılmadığı taktirde bilet bulanamayan bir yerdir. Vatikan giriş ücreti ve bilet çeşitleri için Ferhat Gökçe Blog’da yer alan Vatikan Müzesi rehberini okumanızı öneririz. Ayrıca Roma’da Vatikan Müzesi ile birlikte Kolezyum’u da mutlaka ziyaret etmenizi, ihmal etmemenizi öneririz.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?