Windows 10 İlk İzlenimlerim

Windows 10

Malumunuz geçtiğimiz günlerde Windows 10’un final sürümü yayınlandı. Microsoft Windows 10’u lisanslı Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 kullananlara ilk 1 sene ücretsiz dağıtacağı haberini duyurduğundan beri sabırsızlıkla bekleniyordu zaten. Microsoft’un bu politikası işe yaramış olsa gerek ki 2 günde 14 milyondan fazla Windows 10 indirmesi yapılmış.

Ben de ilk çıktığı gün Windows 10 güncellemesini yapanlardanım. İlk bakışta şu cümleyi kuruyorsunuz; bu sefer olmuş. Hakeza Windows Vista piyasaya sürüldüğünde kullanıcılar tarafından hiç beğenilmemişti. Ardından Windows 7 ile durumu kurtarsalar da Windows 8 ile yine biraz sıkıntı yaşandı. Ama Windows 10 ile bu sıkıntılar tamamen ortadan kalktı diye düşünüyorum. Hatta üzerine ekledikleri özellikler ile kullanıcıdan bir nevi özür dilemiş Microsoft.

Henüz yeni bir sistem olduğu için birkaç ufak tefek problem olabilir. Fakat zamanla verilecek güncelleştirmelerle bu problemler de çözülecektir. Güncelleştirme demişken artık Windows 10’da güncelleştirmeleri kapatma seçeneğinin de olmadığını söyleyeyim.

Yenilenen Posta Uygulaması

Windows 8.1 kullanırken yüklü gelen hemen hemen bütün uygulamaları (posta, kişiler, takvim, finans vs.) kaldırıyordum. Çünkü oldukça işlevsiz oldukları için işime yaramıyorlardı. Windows 10’a geçiş yaptıktan sonra da uygulamaları kaldırmak istedim fakat posta uygulamasını kaldıramadım. Nedir necidir diye bir göz atayım derken uygulamaya Gmail hesabının da eklenebileceğini gördüm ve Gmail hesabımı posta uygulamasına ekledim. Windows 8.1’deki posta uygulamasında Gmail hesabının eklenip eklenemediğini tam olarak hatırlamıyorum ama posta uygulamasını Outlook hesabımla dahi kullanmak istediğimde işimi çok fazla görmüyordu.

Posta

Uygulama Gmail ile sorunsuz bir şekilde senkronize oluyor. Hatta mail geldiği zaman bildirim vermesi sırf bu yüzden kullandığım 3. parti uygulamalardan kurtarmış oldu. Yalnız şöyle ufak bir sorunla karşılaştım; Gmail hesabımda birden fazla mail adresi mevcut. Mail göndereceğim zaman hangi mail ile gönderim yapacaksam o maili seçip gönderiyordum. Fakat posta uygulamasında böyle bir seçim yapamıyorsunuz. Yine de sırf bildirim için bile kullanılır.

Hızlı İşlem Merkezi (Bildirim Ekranı)

Windows 10 ile gelen yeniliklerin en işe yarayanlarından biri. Windows 8 ve 8.1’de bildirim özelliği olmasına rağmen bildirim ekranı olmadığı için bildirimleri toplu bir şekilde göremiyordunuz. Windows 10 ile beraber artık tüm bildirimleri akıllı telefonlardaki gibi tek ekranda (hızlı işlem merkezi) görmeniz mümkün.

Hızlı İşlem Merkezi

Çoklu Masaüstü

İlk OS X’te görmüştüm çoklu masaüstü özelliğini. Ne kadar imrenmiştim gördüğümde. Birden fazla masaüstü açıp işlemlerinize göre masaüstünüzü kullanabiliyorsunuz. Daha sonra Linux dağıtımlarında da görüp koskoca Microsoft şu özelliği Windows’a eklemeyememiş ya yazıklar olsun demiştim. Sanırım benim gibi düşünen çok fazla kişi varmış ki Windwos 10 ile çoklu masaüstü özelliğini getirmişler.

Windows 10’u ilk kullanmaya başladığımda çoklu masaüstü kısayollarını bulamamıştım. Benim gibi çoklu masaüstü kısayollarını bilmeyen varsa aşağıdaki kısayollara bakabilirler.

Çoklu Masaüstü Görüntüleme: Windows Key + Tab
Yeni Masaüstü: Windows Key + Ctrl + D
Masaüstü Arası Geçiş: Windows Key + Ctrl + Sağ Ok veya Windows Key + Ctrl + Sol Ok
Masaüstü Kapatma: Windows Key + Ctrl + F4

Bu üç yenilik bana büyük kolaylık sağladığı için onları ayrı olarak anlattım. Bunların dışında göze çarpan en büyük yeniliklerden biri geri gelen başlat menüsü diğeri ise Microsoft Edge olsa gerek. Tabi bu başlat menüsü bizim Windows 7’de alışık olduğumuz başlat menüsü gibi değil. Metro arayüzünü küçültüp başlata eklemişler. Eskisine göre daha kullanışlı olmuş diyebilirim. Microsoft Edge ise Windows’un yeni tarayıcısı. Microsoft Edge ile birlikte canımız ciğerimiz olan Internet Explorer’a temelli olmasa da elveda diyoruz. Özleyeceğiz seni reis.

Arayüzde de yeniliğe gitmiş Microsoft. Simgeler eskisine göre daha şık, pencere geçişleri de daha hoş olmuş.

Müzik ve Video uygulamalarının adları Groove Müzik ve Filmler ve TV olarak değişmiş. Daha kullanışlı olmuşlar. Filmler ve TV uygulaması farklı video uzantılarını da (.mkv) desteklemeye başlamış.

Söylenebilecek elbette daha fazla şey vardır. Fakat tek tek söylemeye kalksam sayfalarca yazı olur. Benim gözüme çarpanlar bunlar. Şunu da belirteyim; Windows 7, Windows 8 veya Windows 8.1’den yükseltme yaparak Windows 10’a geçiş yaparsanız veri kaybı yaşamazsınız. Ama sıfırdan kurulum yaparsanız her şey silinecektir. Ben yükseltme yaptığım için veri kaybı yaşamadım. Bilgisayarımdaki programlar dahi sorunsuz çalışmakta.

Windows 10 hakkında ilk izlenimlerim bu şekilde. Bana sorarsanız hemen Windows 10’a geçiş yapın.

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumunuz nedir?

Yorumlar 1 2
43 Yorum
  1. kitikate
    20 Aralık 2017 - 09:17
    Cevapla
Yorumlar 1 2