yelken

Yelken Sarma, Furler, Furling, Roller ve Genoa

Admiral Denizcilik 1980 yılında üretime başlayan bir firmadır. Admiral’in ürettiği yelken sarma sistemleri dünyanın 5 kıtasına satılıyor. İstanbul, ege ve akdeniz bölgelerinde 20 distribütörü ile iç pazarda %60 civarında servis vermektedir.

Ana yelken sarma sistemleri, cenova sarma sistemleri üretmektedir. genoa, yelken sarma, roller, furling, furler, Admiral’in iş alanına girmektedir.

Rollmaster redüksiyonlu manuel yelken sarma sistemidir. Bu sistemde yelkeni sararken harcanan güö, 1/3 redüksiyon sistemli tahrik tamburu sayesinde, standart yelken sarma sistemleriyle sararken harcanan hünün sadece yarısı kadardır.

Admiral Professional yelken sarma Sistemleri özel tasarım olup, güverteye çok yakın monte edilir. Bu özellik sayesinde yelkenin alt yakası maksimumda kullanılarak yelken alanı büyür.Admiral Ana yelken sarma Sistemiyle teknenizin başını rüzgara çevirmeden yelkeninizi açabilirsiniz veya sarabilirsiniz. Elektrikli ve hidrolik ana yelken sarma sistemleri sipariş üzerine özel üretilir.

Admiral’in Race&Reef (RRO Serisi) ürünü ile, genoanın alt yakası güverteye oldukça yaklaştırılmış, genoa alanının rüzgar şiddetine göre ayarlanması mümkün olmuştur. Bu ürünün alt bağlantı lamları uzatılarak standart furler gibi kullanılması durumunda; Standart furlerlarda ipin tambur üzerine şişkin ve düzensiz sarılması sorunu tamamen ortadan kaldırılmıştır.

Güverte üzerinde kullanılan standart yelken sarma sistemlerinde genellikle yelkenin alt yakası ile güverte arasında yaklaşık 25 ile 40 cm arası bir boşluk meydana gelir. Özellikle yarışlara katılan yelken sarma sistemli yatlar yatırıcılığı az olan bu boşluğu doldurma ihtiyacını duyarlar.
Bu sebepten bu amaca hizmet eden bazı yelken sarma sistemlerini ( Race furling) roller üreticileri geliştirmişler ve yatçıların hizmetine sunmuşlardır.

Kapak görseli Artem Verbo

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?