Zeka Yapboz Oyunları

Yetişkinler için Zeka ve Yapboz Flash Oyunları

Ülkemizdeki flash oyun sitelerine baktığımızda gördüğümüz yapı, tamamen çocuklar için hazırlanmış olmasıdır. Türkiye’nin önde gelen kaliteli ve güncel kral oyun sitelerine baktığımızda, oyunların daha çok çocukların seviyesinde olduklarını, site tasarımlarının kız veya erkek çocuklara hitap ettiğini, açıklama yazılarının çocuk seviyesinde olduğunu görüyoruz.  Ancak artık online oyun anlayışının değiştiği günümüzde flash oyun sitelerinin ziyaretçileri arasında yetişkin bir i oranının yüksek olduğu görülmektedir. Bu da birçok oyun üreticisini yetişkin 3d zeka ve yapboz oyunları üretmeye zorlarken, birçok web oyun sitesini de yetişkinlere özel kategoriler açmaya zorlamaktadır.

Flash Oyunlar Neden Yetişkinler Tarafından Oynanır?

Yetişkinlerin oyun sitelerinde zaman geçirdiğini gördükten sonra yapılan araştırmalarda, birçok kişinin iş hayatında sıkıldığını ve kaçamak olarak flash oyun sitelerine girdiği ortaya çıkmaktadır. Yetişkinlerin çalıştığı ortamlar, yaptıkları işler, sıkıcı iş saatleri yada mesai saatlerinin çok olması;  normal bir hayata dönme isteğinin oluşmasına ve oyun sitelerine girmelerine yol açıyor. Oyun oynamalarındaki tek amaç ise; kendilerini eğlendirmek ve işine konsantre olmaktır. Oynadıkları oyunlara bakıldığında ise; çocuksu yapıdan biraz uzak ve zekaya yönelik oyunlar olduğu görülmektedir.

Online oyunlar, zaman geçirmek için harika birer araç olmaktadır. Oyunu oynadıkça, sürekli oyun oynama isteğinin geldiğini ve bağımlılık yaptığını biliyoruz. Örneğin süper mario oyunu yada günümüzdeki en popüler oyunlardan birisi olan Vazo Kırmaca oyunu, bağımlılık yapan oyunlardan birisi olmaktadır.

Oyunlar Neden Bağımlılık Yapıyor?

Oyunların bağımlılık yapasının başlıca sebepleri vardır. Örneğin Vazo Kırmaca oyununu ele alalım. Oyun, Angry Birds yapısını örnek alarak geliştirilmiş ve bir dinozorun elindeki sapan ile belirli sayıdaki taş sayesinde hedeflerdeki vazoları kırmanız gerekiyor. Bu tarz oyunlarda, hedefin isabetli olması için fizik bakış açısı gerekli oluyor. İstediğiniz açıda taşı fırlatamadığınız zaman başarısızlık hissi oluşuyor ve kişi tekrar tekrar denemeye meyilli oluyor.

Zeka Yapboz Oyunları

İkinci bir neden ise; oyunun sadece taş fırlatmaktan ibaret olmadığını anlamaktır. İlerleyen seviyelerde taşı öyle bir açıda atmalısınız ki, belirli bir noktaya gelip başka hedefe doğru yol alması da gerekiyor. Yani bir taş ile iki kuş vurma mantığı sayesinde zorlaşıyor oyun ve insanlar ben bunu yapabilirimin arkasına sığınıp bağımlılık kazanıyor.

Bağımlılık yaratan oyunlara baktığımızda genellikle 32 bit kodlama yani basit arayüze sahip oyunların olduğunu görüyoruz. Ayrıca oyunlar basit bir mantıkla çalışıp, hedefe yönelme oyunları olmaktadır ve çeşitli komplikasyonları düşünüp ilerlemeniz gerekiyor.

İş Dünyasında Oyun Oynamak Artık Gerekli Mi?

Ünlü bir kişi olan Platon’un “Bir kişiyle bir saat oyun oynayarak, o kişiyle bir ömür boyu konuşmaktan daha fazla bilgi edinebilirsiniz” sözüne istinaden, artık oyun oynayarak iş dünyasında çalışan almak ve çalışan eğitmek kolaylaşmış oluyor. Bu durumun farkında olan bilinçli yöneticiler, kişilerin oyun oynamasına kısmi süre izin verebiliyor.  Mutlu olmak, mutlu çalışana sahip olmaktan geçiyor diyebiliriz. İş yerinde sıkılmadan, zevkle vakit geçiren bir çalışanın üreteceği iş daha kaliteli ve fazladır. Bu yüzden arada sırada kendini mutlu etmek için oyun oynanmalıdır!

Yetişkinler, Hayalindeki Kişi Olmaya Flash Oyunlar İle Ulaşıyor!

Herkesin bir hayali vardır. Çocukluk hayalleri ise çoğu zaman ulaşılamaz ama mutlu olmaya yetecek derecededir. Örneğin son model bir arabaya sahip olmak, hız tutkusunu yaşamak, özel bir göreve asker olarak gitmek, beyaz atlı prens olmak, pasta yapmak; en güzel çocukluk hayallerindendir. Flash oyunlarda, yetişkinlerin henüz gerçekleşmemiş veya gerçekleşmeyecek hayallerini yaşamalarını ve o duyguyu tatmalarını sağlıyor. Bu yüzden de flash oyun oynayan birçok yetişkin var.

Zeka ve Yapboz Oyunları En Çok Oynanan Oyunlar!

Yetişkinler arasında yapboz oyunları en çok oynanan oyunlar arasındadır. Kişisel anlamda kendini geliştirmek, parçalardan bütünü görmek için yapboz oyunları oynamaktadırlar. Bu hem eğlence hem de iş dünyasında kendilerine artıdır.

İkinci oyun türü ise zeka oyunlarıdır. Analitik düşünme yeteneklerini geliştiren bu oyunlar, zor oldukları için bağımlılık yapmaktadır.

Çeşitli yetişkin oyunlarına Türkiye’nin kaliteli yetişkin oyun ağı www.enkraloyunlar.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bunları da okuyabilirsin