YGS

YGS (!)

Sınav stresini atlatıp bir üniversiteye yerleştikten sonra tüm sınavları unutmuşum vallahi. Yarın ygs denen illet sınav varmış da haberim yok. İllet diyorum çünkü daha fazlasını hakediyor. Kız arkadaşım da sınava girecek de onun sayesinde öğrendim 24 Mart’da sınav olduğunu. Öğrencileri beygir gibi koşturmak çok hoşlarına gidiyor yukardaki insanların. Hala eğitim sistemindeki saçmalığa çare bulamadılar, görünen o ki bundan sonra da bulamazlar.

Sınava giren öğrencilere şunu söylemeliyim ki stres yaparsanız kazanamazsınız. Bunu kız arkadaşıma da defalarca söyledim. Daha sınav günü gelmeden ağlamaya, üzülmeye, heyecan yapmaya, stres yapmaya başladı. Haa ben yapmadım mı zamanında, yaptım ama durumlar ben de biraz daha farklıydı. Yalnız yaptığım stresin de boşa olduğunu anladım. Klişe bir söz vardır kazanamazsan dünyanın sonu mu diye. Gerçekten de çok doğru. Ucunda ölüm mü var ki? Siz çalışmışsanız, elinizden geleni yapmışsanız dert etmeye ne gerek var. Koyun götüne rahvan gitsin bundan sonra.

Şunu da unutmamak gerekiyor, sınavda hak ettiğiniz sonucu alamadınız diyelim. Heyecan yaptınız bildiğinizi de unuttunuz. Böyle de bir durum var tabi. Boşuna demiyorum ki ben heyecan meyecan yapmayın diye. Neyse hak ettiğiniz sonucu alamazsanız bile şunu unutmamak gerekiyor. Rabbim bunu görüyordur. O sınavda olmasa bile başka bir yerde emeğinizin karşılığını verecektir. En basit örneği de ben işte. Okuduğum bölüm her ne kadar 2 yıllık olsa da benim tek okuyabileceğim bölüm yani.

Çevremde bilgisayar ile uğraşan insan sayısı çok. Onlara da şunu tavsiye ediyorum. Mühendislik okusunlar. Ama nasıl? Öncelikle 2 yıllık Bilgisayar Programcılığı bölümünü okusunlar benim gibi. Daha sonra biraz daha çalışıp DGS sınavı ile mühendisliğe geçiş yapsınlar. Neden böyle diyorsun, direk mühendislik okusak ne olacak derseniz hemen açıklayayım. Şimdi siz direk mühendislik okumak için YGS sınavına gireceksiniz. Sayısal bölümünden iyi bir sonuç elde edeceksiniz. Sonra LYS sınavına gireceksiniz. Orada da Matematik-2 ve Fen-2 çözeceksiniz. İyi bir sonuç elde edeceksiniz ki mühendisliği kazanabilesiniz. Peki benim dediğim gibi yaparsanız ne olacak? Önce YGS sınavına gireceksiniz. Sayısaldan çok iyi bir puan elde etmenize gerek yok. 280 civarı bir puan yeterli olacaktır. Sonra Bilgisayar Programcılığı bölümünü tercih edin. Muhakkak gelecektir. Güzelce, kaytarmadan bölümünüzü bitirin. Tavsiyem dereceye oynayın. Dersleri aksatmayın. 2 yıllık deyip geçmeyin birçok bilgiyi öğreneceksiniz. 2 yılın sonunda DGS sınavına girin. Peki DGS sınavında ne soracaklar? 80 soru Matematik-1 ve 80 soru Türkçe-1 soracaklar. Yani YGS gibi aynı. Buradan da toplamda 100-120 civarı bir net çıkarın. Alın size Bilgisayar Mühendisliği. Tek kaybınız 1 veya 2 yılınız olacaktır. Tabi öğrendiğiniz bilgileri de bu işin içine katarsak pek kayıp diyemeyiz.

Velhasıl-ı kelam bu YGS dediğiniz sınav ahiret soruları değil efendim. Bu kadar kasmanıza inanın hiç gerek yok. O yüzden sakin olmakta fayda var.

Şimdiden yarın sınava girecek olan tüm kardeşlerime Allah kolaylık versin. İnşallah her şey istedikleri gibi gider.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

10 Yorum
 1. Tahsin S.
  23 Mart 2013 - 12:42
  Cevapla
  • Usluer
   23 Mart 2013 - 12:49
   Cevapla
 2. Furkan Özden
  23 Mart 2013 - 13:39
  Cevapla
  • Usluer
   23 Mart 2013 - 13:52
   Cevapla
   • Furkan Özden
    23 Mart 2013 - 13:59
    Cevapla
   • Çağrı
    23 Mart 2013 - 14:51
    Cevapla
 3. Serhat
  23 Mart 2013 - 14:44
  Cevapla
 4. Muhammet
  24 Mart 2013 - 16:52
  Cevapla
 5. mustafa
  3 Nisan 2013 - 07:30
  Cevapla
  • Usluer
   3 Nisan 2013 - 12:59
   Cevapla