Altın

Yıllara Göre Altın Fiyatları Nasıl Değişti?

Altın fiyatları 2000’li yılların ilk senelerinde yavaşça tırmanmaya başladı, ancak 2002’de zaten kaçınılmaz yükselişine çoktan başlamıştı. Son yirmi yılda altının fiyatı ons veya külçeler de dahil olmak üzere yükselmeye devam etti.

Bilindiği gibi altın, yatırımcılar tarafından uzun yıllardır tercih edilen yatırım araçları arasında yer alıyor. Bunun en büyük nedenlerinden birini ise değerli emtia altının en kötü piyasa senaryolarında bile güvenli liman olma özelliği oluşturuyor.

Altın fiyatları piyasa şartları ve dönemsel konjonktüre bağlı olarak belirli zamanlarda dalgalanma gösterse de uzun vadede başarılı bir yatırım enstrümanı olarak kabul görüyor. Üstelik yıllara göre altın fiyatları ve grafikleri de bilinen mevcut bu gerçeği doğrulamaya yetiyor.

Peki ama yıllara göre altın fiyatları nasıl değişti? Bu makalede, senelere göre altın fiyatlarının nasıl değiştiğine ve fiyat değişimine hangi olayların sebep olduğuna kısaca bir göz atıyoruz.

2006 ve 2012 Tarihleri Arası Altın Fiyatları

Subprime Mortgage Krizi döneminde, altın fiyatları ilk zirvesini Ocak 2009’da gördü. Altının fiyatı ons başına 900 dolara kadar yükseldi. 21. yüzyılın en büyük ekonomik krizinin yaşandığı 2008 yılında altının fiyatı fırladı. Dünyanın dört bir yanındaki tasarruf sahipleri birikimlerini korumaya çalıştı. Altın, her zaman olduğu gibi, yatırımcılar tarafından güvenli bir liman olarak görüldü. Genel olarak, 2006 yılı itibarıyla başlayan dönemde altın fiyatları yükselişini sürdürmeye devam etti. Ağustos 2012 tarihinde altın ons başına 1.800 dolar seviyelerine kadar çıktı. Zirveye varan bu rekor Şubat 2020’de kırıldı. Mart 2022’de ise benzer bir rekor tekrarlandı ve altın fiyatları 2.050 dolar seviyesini gördü.

Altın Fiyatları Grafik

2012 ve 2018 Tarihleri Arası Altın Fiyatları

2000’li yıllardaki muhteşem geri dönüşünün ardından, altın fiyatları tekrar aşağı yönlü bir düşüş yaşadı. Altın fiyatları yaklaşık yüzde 30 düştü. 2013 yılında, rüzgarlar yine ters yönden esti ve fiyatlar yine geriledi.

Öyle ki altın fiyatları Temmuz 2013’teki 1.280 dolar seviyesinden Aralık 2015’te 1.070 dolarına seviyesine geri çekildi. Ardından Ocak 2018’de kademeli olarak tekrar 1.300 dolar seviyelerine yükseldi.

Önemli bir düşüş yaşanmasına rağmen, altın fiyatları tarihsel bazda yine yüksek seviyelerde kalmayı başardı. Ancak tabii, aynı tarihlerde gözlenen düşüşler altınla sınırlı kalmadı ve genel olarak emtiaları etkiledi. Bu düşüşler gümüş ve platin gibi değerli metaller ile beraber kalay, nikel ve bakır fiyatlarında da görüldü.

Analistler, yaşanan bu düşüşü, kurumsal yatırımcılardan gelen talebin azalmasına bağladı. Öte yandan, Yunanistan ve Kıbrıs gibi ülkelerin borçları da dahil olmak üzere, birçok faktörün bu düşüşte etkili olduğunu ifade etti.

Altın Fiyatları Grafik

2022 Yılı Altın Fiyatları Genel Görünümü

Altın fiyatları geçtiğimiz cuma günü yükseldi. Amerikan doları ve ABD Hazine tahvil getirilerindeki gerilemenin desteğiyle fiyatlar, art arda ikinci haftalık kazancına yöneldi. FED’in agresif politika sıkılaştırma planları ise endişeleri yatıştırdı.

Altın şimdi gerçek seviyesini bulmuş görünüyor. Analistlere göre de yeni bir katalizör bulunana kadar 2022 yılı sonuna dek altın fiyatlarının ons başına 1.840 ile 1.860 dolar aralığında dalgalanması muhtemel gözüküyor.

Kapak görseli Zlaťáky.cz

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?