yumurta akı tozu

Yumurta Akı Tozu Nedir? Ne İşe Yarar? En İyi Yumurta Akı Tozu Markası Hangisidir?

Yumurta akı tozu, yumurta akının bazı tekniklerle toz haline getirilmesi ile elde edilir. Yumurta akı tozunun kullanılması, içeriğinde bulunan yüksek protein sayesinde sporcular, kolay kullanımı sayesinde de yemek sektöründe çalışan kişiler tarafından terci edilebilmektedir. Yumurta akı tozu, protein yönünden oldukça zengindir. 100 gram yumurtanın tamamında 12,5 gram protein varken, 100 gram yumurta tozunun tamamında ise 80 gram protein bulunur.

Yumurta Akı Tozu Kullanım Alanları

Yumurta akı tozu kullanım alanları oldukça çeşitli ve geniştir. İçerdiği yüksek protein ile özellikle sporcular arasında kullanılan bu toz, güzellik sektöründe bile kendine yer edinmiştir. Yumurta akı tozunun kullanım alanları şunlardır:

  • Sporcu Dünyası: Suda çözünme özelliği gösteren bu ürün, ağır spor antrenmanları öncesinde ya da sonrasında su ile karıştırılarak tüketilebilmektedir. Ürünün içinde yüksek protein olması, sporcuların kas gruplarını güçlendirmesine ve kas ağırlıklarını arttırmalarına yaramaktadır.
  • Yemek Sektörü: Yumurta akı tozu, kolay saklanabilmesi ve kullanıma hazır halde üretilmesi açısından, özellikle unlu mamullerin üretiminde kullanılabilmektedir.
  • Güzellik ve Bakım Alanı: Yumurta akının saç sağlığı üzerindeki olumlu etkisini bilmeyen yoktur. Saçların daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlayan bu toz, hindistancevizi yağı gibi doğal yağlar ile karıştırılarak kullanılabilir.

Yumurta Akı Tozu Faydaları 

Yumurta akı tozunun faydaları oldukça fazladır. Yumurta akı tozunun kullanılması, içeriğindeki proteinden faydalanmak isteyenler için oldukça etkili sonuçlar doğurabilmektedir. İçeriğinde fazlaca protein bulunmasına karşın düşük yağ ve karbonhidrat içeren yumurta akı tozu, vücudun protein ihtiyacını tek başına karşılayabilmektedir. Pek çok hayvansal gıdadan alınan protein, vücutta tamamen kullanılamaz. Ancak vücutta tamamen kullanılabilen yumurtadan üretilen bu toz ile vücutta kaliteli protein de kullanılmış olur. Proteinler, vücudun ve hücrelerin yapı taşı olduğu için, uygun miktarda protein alımı, çalıştırılan kas gruplarında kısa zaman içinde gözle görülür büyümelere sebep olacaklardır. Bu takviye üründen en yüksek yararı görmek isteyen kişilerin, düzenli bir beslenme programına sahip olması ve gün içinde spor yapmasalar bile hareketli bir hayat tarzını benimsemiş olması gerekmektedir.

Yumurta Akı Tozu Zararlı Mıdır?

Yumurta akı tozu zararları, tamamen kişinin kullandığı miktar ve metabolizma özellikleri ile ilgili ortaya çıkabilecek bir durumdur. Protein tozu olarak geçen yumurta akı tozunun da gereğinden fazla kullanılması durumunda istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Yumurta tozu akı satın alacak kişilerin, bu yumurtaların nereden geldiğine de dikkat etmeler gerekmektedir. Yumurtalar çok kolay şekilde bakteri üreten ve hastalık taşıyan besinlerdir. Bu sebeple kaynağı bilinmeyen yumurta tozlarının satın alınması sağlık açısından riskler taşımaktadır.

Yumurta akı tozlarının üretiminde genelde püskürtmeli kurutma yöntemi kullanılmaktadır. Kullanılan yumurtalar da genellikle pastörize olduğu için, bu tozun üretimi sağlıklı koşullarda yapılmazsa, kullanan kişilerde B vitamini eksikliklerine sebep olabilmektedir. Bu eksiklik de saç dökülmesine, cilt hastalıklarına ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklara sebep olabilir.

En İyi Yumurta Akı Tozu

En iyi yumurta akı tozu için, öncelikle satılan ürünlerin içerikleri ve üretim koşulları bilinmelidir. Kullanıcılar içeriklerini bilmedikleri ya da emin olamadıkları ürünleri kullanmamalıdır. Yumurta akı tozu kullanılması ve bu kullanımdan iyi bir verim alınması için, kullanıcıların en çok tercih ettiği markalardan biri de Proteinocean markasıdır. Bu markaya ait olan protein akı tozu ürünü, katkısız şekilde üretilmekte ve ilave şeker içermemektedir. Yüksek protein içeren bu ürün, günde 3 ölçeğe kadar tüketilebilmektedir.

Kapak görseli HowToGym

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?