Zombi Oyunlarının Kahramanlık ve Diziler İle İlişkisi

Flash oyun dünyasındaki gelişmeler, yeni çıkan çizgi film, dizi, film veya herhangi bir olay sonrasında yeniden şekil alabilir olmaktadır. Pokemon oyunları, Ben10 oyunları bunların en bilinen örnekleri. Türkiye’de yada dünyada çocuklar üzerinde etkisi olan birçok karakterin, flash oyun dünyasında yeni bir akım başlattığı görülmektedir. Bunlardan birisi de, zombi oyunları olduğunu söylemeliyiz.  Flash oyun sitelerindeki zombi oyunu tarzına bakıldığında, daha çok çocukluktan gelen merak ve dizilerin etkisi olduğunu görüyoruz.

İçinde zombi geçen dizilerin, flash oyun dünyasına yeni bir akım kazandırdığını söylemiştik. Zombi oyunları adı altında açılan birçok flash oyun sitesinin içeriği; zombi içeren dizilerden esinlenerek kodlanmıştır.  En bilinen ve çocukların merak ederek zombi oyunu türlerine sardığı dizinin adı The Walking Dead’tir. Yavaş yürüyen ve öldürülmesi kolay olan zombileri içeren bu dizi, insanları korkutmasa da popüler olmasını, onu oyu dünyasına aktarmıştır.

İkinci olarak In the Flesh dizisini görmekteyiz ve burada zombi olup hayata geri kazandırılmaya çalışan bir senaryo görüyoruz. Diğer dizi ise Bite Me dizisidir ve bu dizide bilgisayardaki zombi oyunlarından öğrendiklerini gerçek hayatta zombilere karşı uygulamaktadır. Bu diziler sayesinde zombi oyunları merakı artan birçok çocuk, flash oyun sitelerinde daha çok vakit geçirmektedir.

zombi-oyunlari

Günümüzde birçok flash oyun sitesi yer alsa da, zombi oyunları üzerine odaklanan başarılı birkaç oyun sitesi vardır. Bu oyun sitelerinde yer alan oyunların amacı; zombi saldırısına uğrayan kişinin yani oyun oynayanın, hayatta kalma mücadelesi üzerindedir. Kimi zaman aksiyon ve korku içerse de, bazen komik zombi oyunları da yer almaktadır.

Zombi oyunlarını daha çok sevmenin bir diğer yanı, çocukluktan kalan savaş kahramanı olma hayalidir. Her çocuk, çoğunlukla erkek çocuklar; savaşlarda kahraman olmanın hayalini kurar ve silah kullanmak isterler. Bunu zararsız bir biçimde, zombi oyunları ile gerçek hayatta yaşamak mümkündür. Örneğin tüfekle zombi avı oyunu, silah kullanımını ve kahraman olmayı zararsız bir şekilde sağlayan oyundur. Tüfekle zombi avı oyunu olsun yada normal zombi oyunları olsun, karşısındaki düşmanın basit olması nedeniyle hep kazanılan bir oyun türüdür ve bu da çocuklardaki kahramanlık duygusunu arttırır. Yavaş yürüyen ve hareket hızı düşük olan bu zombilerin, flash oyunlar sayesinde çocuklara heyecanlı dakikalar yaşattığı ve zararsız bir şekilde hayallerini gerçekleştirdiği için günümüzde çokça yetişkinler ve çocuklar tarafından tercih edilmektedir.

Bunları da okuyabilirsin