Laptop Not

Startup Vizesi Nedir? Startup Vizesi Veren Ülkeler

Startup fikrini nerede hayata geçireceğin konusunda kara kara düşünme. Çünkü bu rehber sayesinde işin epey kolaylaşacak. Hadi başlayalım!

Startup Vizesi Nedir?

Startup

Startup Vizesi, geçici ve şartlı oturma izni sağlayan bir vize türüdür. Belli koşulların sağlanması halindeyse kalıcı oturma iznine dönüşebilir!

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, ekonomisine katabileceği girişimcileri çekmek için adeta birbiriyle yarışıyor. Bu yüzden her ülkenin kendine özel vize avantajları var.

Startup vizelerinin çoğu geçici olarak veriliyor. Girişiminiz başarılı olursa da, kalıcı oturma iznine sahip olabilirsiniz.

Elbette unutulmamalı ki, Startup vizesi veren ülkeler; girişimin potansiyelini ve sermayesini dikkate alıyor. Ayrıca, girişimcinin iş ve eğitim geçmişi de vizeyi belirleyen önemli etkenlerden.

Startup Vizesi Veren Ülkeler

1. Avustralya

Avustralya

Çeşitli işletme sahipleri için vize seçenekleri sunan Avustralya, ilk olarak 1970’lerde girişimcilere özel vizelerini oluşturdu. Yenilikçi girişimleri hedefleyen İş İnovasyonu ve Yatırım Vizesi ise bunların arasına çok yakın zamanda eklendi.

2. Kanada

Kanada

Kanada; melek yatırımcılar, risk sermayesi fonları ve iş kuluçka merkezleriyle girişimcileri ülkeye kazandırmayı hedefliyor. Kaynağına göre değişiklik gösteren vize türleriyle Kanada göz bebeğiniz olacak.

3. Şili

Şili

Startup kurucularını hedefleyen Startup Chile’ye başvurarak hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz. Hepsi bu kadar da değil! Şili Startup Vizesi ile girişiminize hayat vermek için bir yıllık oturma iznine sahip olacaksınız.

4. Danimarka

Danimarka

Danimarka, startup vizesi ile potansiyeli yüksek girişimler için 2 yıl süreyle oturma ve çalışma izni sağlıyor. Üstelik, bu vizeye başvuracak adayların AB üyesi olma zorunluluğu da yok. Başarılı olduğunuzdaysa vizenizi zahmetsizce yenileyebiliyorsunuz.

5. Finlandiya

Finlandiya

Beyaz zambaklar ülkesi Finlandiya, AB dışındaki startup kurucuları için 2 yıl süreyle değerlendirebilecekleri bir startup vizesi sunuyor. 2 yılın sonunda yenileme imkanı sunan ülke, yenilikçi ve büyüme potansiyeline sahip startuplar için biçilmiş kaftan.

6. İtalya

İtalya

İtalya, bürokrasiyi ortadan kaldırıp, vergi ve çalışma düzenlemeleri yaparak startup kurucularının önünü açtı. Yatırım sermayenizi ve yenilikçi iş fikrinizi ortaya koymaya hazırsanız, İtalya kıyıları sizi bekliyor demektir.

7. Litvanya

Litvanya

Litvanya, Startup Vizesi ile iş fikrinizi Doğu Avrupa’nın küresel girişim ekosisteminde zirveye taşımanızı sağlıyor. Avrupa’nın yükselen yıldızı olmaya aday Litvanya’nın vergi ödeme kolaylığıyla ilk 10 AB ülkesi arasında yer aldığını biliyor muydunuz?

8. Hollanda

Hollanda

Hollanda da AB dışındaki startup kuruclarını safına katmak isteyenlerden… Hollanda Startup vizesi ilk etapta 1 yıl için veriliyor ve bu sürede yenilikçi bir ürün veya hizmet üretmeye başlamış olmanız bekleniyor.

9. Yeni Zelanda

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda, 2014’ten günümüze farklı vize opsiyonlarıyla startup kurucularını saflarına dahi ediyor. 100,000 dolarlık yatırımla vize alabileceğiniz Yeni Zelanda, ayrıca iş fikriniz yüksek inovasyon veya yüksek büyüme potansiyeli vaat ediyorsa da size kapılarını aralıyor.

10. Singapur

Singapur

Singapur’un kapısı nakit akışı sağlayan ve yatırım alan startup kurucuları için hep açık. Tabii cebinizde 185 bin dolarınız varsa…

Singapur Startup vizesi minimum yatırım şartı olarak 185 bin dolara sahip olmanızı bekliyor. 2 yıllık verilen vizenin kalıcı vatandaşlığa giden bir bilet olduğunu da unutmamak lazım.

11. İspanya

İspanya

İspanya’dan Startup vizesi almak epey zahmetsiz. Hükümetçe onaylanmış bir iş planı, sağlık sigortası ve yaşam masraflarınızı karşılayabildiğinizi belgelemeniz süreci yarı yarıya tamamlamanızı sağlıyor.

12. Birleşik Krallık

Birleşik Krallık

Birleşik Krallık da startup vizesi veren ülkelerden biri, hem de her aday için farklı opsiyonları mevcut. Ne kadar süreyle kalacağınız ve iş fikrinizin durumuna göre İngiltere 3 farklı vize sunuyor: Girişimci Vizesi, Mezun Girişimci Vizesi ve Müstakbel Girişimci Vizesi.

13. Estonya

Estonya

Estonya, startup vizesi ile kurucuları Estonya’ya davet ediyor! Hem kurucular hem çalışanlar için birçok avantaja sahip ülke, vergi kolaylıkları ve dijital e-devlet yapılanmasıyla adeta bir startup cenneti.

Hangi Vize Size Uygun?

Her ülke size uygun olabilir, peki her vize size uygun mu?

İşletmen ve profilini göz önüne alarak hangi vizenin sana uygun olduğunu öğrenmek için hangivize.com’da bir sürü detaylı rehber bulabilirsin.

Dahası, herkes ertelerken sen ilk adımını atmaya hazırsan, hemen online görüşme planlayarak seçenekler ve fırsatlarını kolayca öğrenebilirsin.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?