Ön Yargı

Önyargılarınızdan Kurtulun

Biraz araştırma yaptığınız takdirde özellikle Avrupa ülkelerinin pekçok kesiminde Müslümanlar’ın terörist olarak görüldüğü sonucuna rahatlıkla varabilirsiniz. Neredeyse Müslümanlık kelimesi bile Avrupalı insanlar tarafından bir terör örgütü olarak lanse edilmeye başlanacak. Bu konunun üzerinden bir sürü şey yazıldı, çizildi, konuşuldu. Hatta 2 sene önce izleyip blogumda yorumladığım My Name Is Khan filmi de tam bu konu ile ilgili. Filmin başrol oyuncusunun Amerika devlet başkanını bir şekilde bulup ona ben Müslümanım ama terörist değilim demesi konunun özünü çok güzel açıklamakta.

Aslında bunun için çok da uzaklara gitmemize gerek yok. Ülkemizde dahi uzun sakal bırakıp şalvar giyen insanların bazı kesimler tarafından nasıl öcü gibi görüldüğünü bilmeyen yoktur. Hatta şu günlerde daha da ileri gidilerek IŞİD üyesi denildiği bile oluyor. Şöyle de bir durum var ki; aynı şekilde uzun sakal bırakıp şalvar giyen biri sağına soluna dövme yaptırsa ve kaşına da demir parçasından taktırsa son derece modern (!) olurdu.

Ne yazık ki bunu birçok kez biz de yapıyoruz. Camiye gittiğim zaman muhakkak saçlarını toka ile bağlamış, rakçı tişörtlerinden giymiş bir veya birkaç tane genç arkadaşın namaz kıldığını görüyorum. Dışarıda görsek bu nasıl tip diye örnek göstereceğimiz insanları camide namaz kılarken görmek yüzümüzü kızartmalı diye düşünüyorum.

Önyargı

Videoda önyargı konusu Müslümanlık üzerinden işlendiği için ben de yazıya bu konu üzerinden giriş yapmıştım. Fakat önyargı konusunu sadece bu açıdan ele almamalıyız. Mesela yukarıda soldaki resme baktığınızda sandalyede oturan adamın elinde silah veya buna benzer bir şey olduğu, beyaz giysili kızın ise elinde zararsız bir şey olduğu anlaşılabilir. Fakat sağdaki resimde tam tersi görünüyor. Adamın elinde çiçek, kızın elinde ise balta.

İslamiyet açısından da önyargı konusu oldukça önemlidir aslında. Kuran-ı Kerim’de de bu konu ile ilgili ayetler bulmak mümkündür. Hatta Nisâ Suresi 135. ayette “Hislerinize uyup adaletten şaşmayın.” diye buyrulmuştur. Önyargı mevzusu bu kadar önemli iken daha dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyorum.

Bana kahve ısmarlamak ister misin?

Bunları da okuyabilirsin
Yazı hakkındaki yorumun nedir?

5 Yorum
 1. Onur
  3 Ekim 2014 - 18:46
  Cevapla
  • Usluer
   3 Ekim 2014 - 19:17
   Cevapla
 2. Ebubekir
  9 Ekim 2014 - 14:51
  Cevapla
 3. Burak Mert
  10 Ekim 2014 - 11:51
  Cevapla
 4. Mustafa
  4 Aralık 2015 - 17:01
  Cevapla